Program Integrowanej Ochrony Roslin Ozdobnych Pod Osłonami na 2017 r….

…zawiera  informacje, które pomogą Państwu w przygotowaniu autorskich programów ochrony uprawy przed chorobami i szkodnikami. W Integrowanej Ochronie wykorzystuje się naturalne mechanizmy fizjologiczne roślin wspomagane preparatami biologicznymi, środkami o działaniu fizycznym oraz środkami chemicznymi o krótkiej karencji.

W naszej publikacji znajdziecie Państwo zalecenia dotyczące biologicznej metody walki z patogenami, z wykorzystaniem produktów zawierających pożyteczne mikroorganizmy (bakterie, grzyby) i substancje naturalne (wyciągi roślinne). Podajemy także wykaz środków ochrony roślin zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce (stan prawny na dzień 20.01.2017) do zapobiegania i zwalczania chorób roślin ozdobnych, takich jak: choroby odglebowe (fuzarioza naczyniowa, fytoftoroza, ryzoktonioza, werticilioza, zgnilizna twardzikowa, zgorzel zgnilakowa) oraz choroby części nadziemnych roślin (alternarioza, mączniak prawdziwy i rzekomy, plamistości liści i kwiatów, rak pędów róż, rdze, szara pleśń).

W walce ze szkodnikami w pierwszej kolejności powinna być wykorzystywana metoda biologiczna opierająca się na wykorzystaniu żywych organizmów. Nasza publikacja zawiera wykaz entomofagów stosowanych zapobiegawczo i interwencyjnie w walce z: przędziorkami, mączlikami,  wciornastkami, miniarkami, mszycami, wełnowcami i ziemiórkami . Zgodnie z przepisami IP w sytuacji bardzo dużej presji szkodników należy wykonać miejscowy zabieg preparatem chemicznym. Podajemy Państwu wykaz środków ochrony roślin, który uwzględnia szczegółowe zalecania stosowania oraz wpływ substancji aktywnej na organizmy pożyteczne.

Należy pamiętać, że Program IO powinien być dopasowany indywidualnie do bieżącej sytuacji w szklarni czy tunelu. Stosując żywe organizmy i środki chemiczne należy przestrzegać instrukcji dołączonych do opakowania. Można także dodatkowo konsultować się z doradcami ds. ochrony biologicznej lub przedstawicielami firm zajmujących się „biologią”.

Anna Czarnecka

Specjalista ds. ochrony roślin

Redaktor portalu PodOsłonami.pl

Czytaj także: „Program Integrowanej Ochrony Pomidora Pod Osłonami na 2017 r

Program Integrowanej Ochrony Ogórka Pod Osłonami na 2017 r