Biostymulatory z aminokwasami
Firmy nawozowe oferują gamę biostymulatorów polecanych do upraw ogrodniczych. Wśród nich są produkty na bazie amionokwasów. W poniższym artykule przedstawimy właściwości tych związków.
Aminokwasy (produkty częściowego rozkładu białek) pozyskiwane są na drodze hydrolizy chemicznej (pochodzenia zwierzęcego) lub enzymatycznej pochodzenia roślinnego z odpadów zwierzęcych i roślinnych oraz z przeznaczonych do tego celu roślin strączkowych.
Biostymulatory z aminokwasami pochodzenia roślinnego zawierają aminokwasy a także – stosunkowo często – fitohormony, triacontanol (alkohol tłuszczowy) oraz fenole i cukry rozpuszczalne. W sprzedaży są produkty z dodatkiem makro – i mikroelementów takich jak Ca, Mg, Fe, Mn, Zn. Preparaty z aminokwasami pochodzenia zwierzęcego cechuje wyższa zawartość aminokwasów oraz wysokie zasolenie i stężenie sodu.
Nawozy zawierające aminokwasy stymulują wzrost i ukorzenianie się roślin. Podanie roślinom gotowych aminokwasów pozwala im zaoszczędzić energię na syntezę tych związków, szczególnie w warunkach stresowych, co przedkłada się na poprawę wzrostu i rozwoju roślin oraz wzrost plonowania.
Preparaty z aminokwasami można stosować w formie fertygacji lub oprysku, łącznie z środkami ochrony roślin. Aminokwasy pochodzenia zwierzęcego nie powinny być stosowane do oprysku części jadalnej roślin. Polecane są do upraw ekologicznych.