Cebule typu rijnsburger – przegląd odmian
Wysokość i jakość plonu cebuli zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest odmiana. Należy dobrać ją do konkretnych warunków klimatyczno-glebowych, uwzględniając przy tym przeznaczenie plonu i termin siewu, gdyż to w dużej mierze decyduje o opłacalności produkcji. W pierwszej części artykułu przedstawiam krótką charakterystykę odmian cebuli typu rijnsburger. Odmiany podane są w kolejności alfabetycznej.
Odmiany cebuli typu rijnsburger
Armina F1 (hodowla MoravoSeed / PNOS Ożarów Mazowiecki)
Odmiana późna (okres wegetacji wynosi 130–140 dni) przeznaczona do długiego przechowywania. Cebule duże, o średniej masie 165-190 g w kształcie szerokoeliptycznym. Łuska twarda, słomkowobrązowa. System korzeniowy silny.
Bolero F1 (hodowla MoravoSeed / PNOS Ożarów Mazowiecki)
Odmiana średnio wczesna (około 123-128 dni) polecana na rynek warzyw świeżych i do długiego przechowywania. Cebule kuliste (o średniej masie do 140 g) z dobrze zasychającą cienką szyjką. Silny system korzeniowy.
Bruce F1 (hodowla Takii Seed / Enza Zaden)
Odmiana średnio późna (okres wegetacji 120-130 dni) przeznaczona do długiego przechowywania (do maja). Cebule kuliste (średnica 50-70 mm), wyrównanej wielkości. Zaletami tej odmiany jest wysoka plenność i bardzo zdrowy szczypior z cienką szyjką.
Centro F1 (hodowla Hazera)
Odmiana średnio wczesna do bardzo długiego przechowywania (do końca czerwca). Cebule kuliste (średnica 60-80 mm), twarde, bardzo wyrównane, kuliste z cienką szyjką. Łuska jasna, słomkowożółta, błyszcząca, bardzo mocna. Szczypior wzniesiony, silnie rosnący.
Cordia F1 (hodowla PlantiCo)
Odmiana średnio późna (około 130-135 dni) przeznaczona na świeży rynek i do długotrwałego przechowywania. Cebule kuliste o masie około 120-140g. Łuska w kolorze żółtobrązowym, bardzo dobrze przylegająca.
Dormo F1 (hodowla Hazera)
Odmiana średnio wczesna do bardzo długiego przechowywania (do końca czerwca). Cebule są kuliste o bardzo mocnej, złotobrązowej łusce, twarde. Szczypior wzniesiony, silnie rosnący, liście szerokie i liczne, szyjka cienka. Odmiana wyróżnia się silnym wigorem przez cały okres wegetacji.
Efekt (hodowla PlantiCo)
Okres wegetacji około 140-145 dni. Odmiana bardzo plenna, nadaje się do przechowywania do pierwszych dni czerwca. Cebule kuliste, lekko wydłużone. Łuska w kolorze ciemnozłotym.
Eureka (hodowla PNOS Ożarów Mazowiecki)
Odmiana przeznaczona do bezpośredniego spożycia i długiego przechowywania (do połowy czerwca). Cebule duże, kształtu romboidalnego do kulistego, o masie 150-200 g. Łuska w kolorze ciemno słomkowym, błyszcząca, bardzo twarda, dobrze przylegająca, bez tendencji do pękania i obłuszczenia się. Równomiernie załamującym się szczypior. Duży udział plonu handlowego (ok. 95%).
Firmo F1 (hodowla Hazera)
Odmiana średnio wczesna do bardzo długiego przechowywania (do końca czerwca). Cebule kuliste twarde, o mocnej łusce w kolorze złotobrązowym. Rośliny o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym i silnym wigorze. Szczypior wzniesiony, silny.
Hybelle F1 (hodowla Bejo)
Okres wegetacji około 135 dni. Odmiana polecana do długiego przechowywania (połowa czerwca). Cebule kuliste, bardzo wyrównane. Łuska mocna o słomkowym kolorze. Bardzo dobra jakość i trwałość przechowalnicza. Mocny, zdrowy szczypior pokryty jest grubą warstwą wosku.
Hyfive F1 (hodowla Bejo)
Odmiana późna (około 140 dni) przeznaczona do bardzo długiego przechowywania (połowa czerwca). Cebule kuliste, bardzo twarde. Łuska mocna, wysokiej jakości.
Hypark F1 (hodowla Bejo)
Odmiana średnio wczesna (około 129 dni) do bardzo długiego przechowywania (połowa czerwca). Cebule kuliste, mają mocny system korzeniowy. Wyróżnia się wysokim plonem.
Hystore F1 (hodowla Bejo)
Późna odmiana (około 139 dni) przeznaczona do bardzo długiego przechowywania (połowa czerwca). Odmiana bardzo plenna o mocnym systemie korzeniowym. Cebule kulisty duże, twarde z mocną łuską odporną na uszkodzenia mechaniczne.
Kristine (hodowla PlantiCo)
Okres wegetacji około 137-140 dni. Odmiana przydana do bezpośredniego spożycia i do długiego przechowywania. Cebule kuliste, 100-120 g, dobrze przylegająca łuska w kolorze ciemnozłotym. Równocześnie załamuje szczypior.
Medallion F1 (hodowla Syngenta)
Odmiana średnio wczesna przeznaczona na świeży rynek, dla przetwórstwa i do bardzo długiego przechowywania. Cebule duże, kuliste, dobrze przylegająca łuska w żółtobrązowym kolorze. Rośliny o bardzo silnym wigorze. Odmiana o wysokim plonie handlowy, polecana na różne rodzaje stanowisk, z uwzględnieniem gleb słabszych.
Nation F1 (hodowla Syngenta)
Odmiana średnio wczesna przeznaczona do bardzo długiego przechowywania oraz na świeży rynek i dla przetwórstwa. Jest odporna na jarowizację. Cebule mają kulisty kształt o złocistym kolorze łuski.
Niagara F1 (hodowla PlantiCo)
Odmiana średnio późna (139-143 dni) do bezpośredniego spożycia i przechowywania. Cebule kuliste do lekko wydłużonych, 100-120 g, łuska ciemnożółta, dobrze przylegająca.
Promotion F1 (hodowla Syngenta)
Średnio wczesna odmiana do bardzo długiego przechowywania. Polecana na lepsze stanowiska z możliwością deszczowania plantacji. Cebule kuliste, łuska w kolorze złocistym. Bardzo wysoki udział w plonie dużych cebul wyrównanej wielkości.
Rijnsburger 5 (hodowla Hazera)
Odmiana średnio wczesna przeznaczona do długiego przechowywania (do końca maja). Cebule kuliste, z jasną, mocną łuską średniej grubości, bardzo dobrej jakości. Szczypior silnie rosnący, pokryty mocnym woskiem, szyjka cienka.
Vision F1 (hodowla Syngenta)
Odmiana średnio wczesna przeznaczona do przetwórstwa (również do obierania mechanicznego) i długotrwałego przechowywania. Cebule duże, wyrównane, wysokiej jakości. Łuska mocna, żółtobrązowa. Szczypior ma wysoką zdrowotność i równo załamuje się. Odmiana ma wysoki potencjał plonotwórczy. Najwyższe plony osiąga na dobrych stanowiskach.
Odmiany cebuli typu rijnsburger z domieszką innych typów
Hytune F1 (hodowla Bejo)
Średniowczesna (około 125 dni) cebula typu rijnsburger z domieszką typu włoskiego przeznaczona do przechowywania (do końca kwietnia). Cebule wyrównane, kuliste oraz bardzo twarde. Łuska twarda, koloru żółtego. Mocny system korzeniowy. Odmiana bardzo plenna.
Hysinger (hodowla Bejo)
Późny (około 141 dni) rijnsburger z domieszką typu hiszpańskiego. Możliwość długiego przechowywania (do końca maja). Cebule kuliste o mocnej ciemnożółtej łusce. Bardzo mocny system korzeniowy. Odmiana plenna także w trudnych warunkach uprawy.
Iroko F1 (hodowla Enza Zaden)
Średnio późna odmiana w typie południowym z domieszką typu rijnsburger. Polecana na świeży rynek, dla przemysłu i do przechowania przez 7-8 miesięcy od zbioru (do końca marca). Cebule w kształcie kulistym (średnica 60-100 mm), mają mocną, jasnobrązową łuskę, z 3-4 bardzo ciasno przylegającymi powłokami. Odmiana plenna, o wysokiej tolerancji na fuzarium (Fusarium oxysporum) i różową zgniliznę korzenia cebuli (Pyrenochaeta terrestris). Polecana do uprawy na trudnych stanowiskach.
Majka (hodowla PlantiCo)
Odmiana z domieszką typu amerykańskiego polecana na do sprzedaży w pęczkach (na początku czerwca), do przetwórstwa (obierania „na biało”) i krótkotrwałego przechowywania (koniec grudnia). Okres wegetacji 105-110 dni. Cebule w kształcie kulistym do lekko wydłużonego, łuska w kolorze żółto-brązowym, szyjka cienka. Odmiana z dużym udziałem cebul o średnicy większej niż 7 cm i średniej masie 110-150 g.