Metody zwalczania zachwaszczenia w uprawach warzyw
Chwasty to rośliny niepożądane w produkcji warzyw, których zwalczanie jest bezwzględnie konieczne dla wysokiego plonowania roślin. W tym roku podczas targów Macfrut w Rimini (Włochy) można było zobaczyć jak w praktyce sprawdza się m.in. urządzenie do mechanicznego zwalczania chwastów Garford i K.U.L.T., a także obejrzeć inne metody, jak ściółkowanie.
Z gwiazdami i nie tylko
Firma K.U.L.T. na targach zaprezentowała pielniki palcowe, które mogą usuwać chwasty również w rzędach. Można je zamontować w posiadach maszynach do pielenia i nadal korzystać z posiadanych urządzeń. W zależności od szerokości rzędu gwiazdy palcowe różnią się średnicą. Mała gwiazda 250 mm jest przeznaczona do rzędu szerokości 25-35 cm, średnia gwiazda do rzędu 35-55 cm, a duża – do rzędów szerokości powyżej 50 cm.
Gwiazdy są wykonane z tworzywa odpornego na kamienie i zużycie i występują w wersjach o trzech stopniach twardości i w różnych rozmiarach. Pomarańczowy oznacza niewielką twardość, żółty – średnią, a czerwony – wysoką. Pomarańczowe gwiazdy pozwalają uprawiać nawet lekkie gleby czy wrażliwe uprawy, takie jak dynia lub kukurydza, a agresywne chwasty da się łatwo usunąć czerwoną gwiazdą. Duże gwiazdy palcowe nadają się np. do kukurydzy, truskawek lub warzyw kapustnych. Wersje o środkowych rozmiarach można stosować między innymi do buraków cukrowych lub soi. Małe gwiazdy są używane do sałaty lub sadzonek drzew. Dostępne są również rozmiary 700 i 1000 mm, nadające się do uprawy winorośli i roślin sadowniczych.
Z lokalizacją roślin
Również maszyny firmy Garford mogą usuwać zachwaszczenie nie tylko w międzyrzędziach, ale także w rzędach roślin uprawnych. Jest to niebywale ważne, gdyż pozwala na usunięcie konkurencji dla roślin warzywnych, m. in. warzyw liściowych. Opielacz robocrop inrow zaprezentowany na włoskich Targach w br. lokalizuje poszczególne rośliny, bazując na metodzie przetwarzania obrazu z kamery. Chwasty są usuwane mechanicznie spomiędzy rzędów, a także poszczególnych roślin. Tarcze pielące obracają się wokół własnej osi i pracują płytko w glebie (zazwyczaj od 10 mm do 20 mm) z dokładnością 8–10 mm wokół rośliny. Każda tarcza pieląca jest bezpośrednio połączona z silnikiem hydraulicznym, który jest sterowany przez komputer robocrop.
Druga maszyna, która usuwa także chwasty w rzędach roślin to pielnik K.U.L.T. iSelect, w którym również zainstalowana kamera rozpoznaje rzędy roślin. Obraz przez nią rejestrowany jest analizowany w czasie rzeczywistym przez komputer maszyny, dzięki czemu maszyna może pracować niezwykle precyzyjnie. Chwasty usuwane są sterowanymi hydraulicznie nożami z dokładnością pracy co do 1 cm. Maszyna może obejmować szerokość przejazdu 6 m i pracować z prędkością do 5km/h.
Ściółkowanie
…to także coraz bardziej powszechny system ograniczania zachwaszczenia na polach warzyw. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie dopuścić do kiełkowania nasion chwastów zalegających w glebie. Ciemna tkanina rozpostarta na ziemi pod warzywami nie przepuszcza światła i tym samym nie ma akcji w postaci kiełkowania nasion. Można ją rozkładać na płask lub za pomocą specjalistycznych maszyn wykorzystać do okrycie wcześniej uformowanych redlin z gleby. Na targach Macfrut 2024 można było zobaczyć kompleksowe urządzenie do tego celu.
Forigo Modula Jet to z kolei maszyna, dzięki której można połączyć dwie czynności – ściółkowanie i siew. Jest to świetne rozwiązanie przyspieszające pracę na polu. Można nim siać nasiona m.in. warzyw dyniowatych, w tym ogórka, cukinii, dyni. Maszyna składa się z dwóch sekcji. Pierwsza zbudowana jest z siewnika pneumatycznego, a druga to element do rozwijania folii. Maszyna może być wykorzystywana zarówno do rozkładania folii PE jak i ściółek biodegradowalnych. Jednocześnie z procesem rozkładania folii może być rozwijana linia kroplująca (EasyDrip). Prędkość robocza takiego zestawu wynosi ok. 2-3 km/godz. Wymagana moc ciągnika do zaczepienia urządzenia to od 40 do 100 KM.