Niedobory mikroelemenetów w kalafiorze
Kalafior jest gatunkiem o dużych wymaganiach pokarmowych. Jest wrażliwy na niedobór niektórych mikroskładników, głównie molibdenu i boru.
Niedobór molibdenu
Niedobór molibdenu widoczny jest w postaci zredukowania blaszek liściowych po obu stronach nerwu, a w skrajnych przypadkach pozostaje tylko skrócony nerw główny. Ten typ objawów nazywany jest „biczykowatością liści”. Może też dochodzić do zaniku stożka wzrostu i nie zawiązywania róży kalafiora.
Niedobór tego pierwiastka w kalafiorze występuje dość powszechnie na glebach kwaśnych. W związku z tym uregulowanie odczynu gleby jest bardzo ważne. Często spotyka się niedobory molibdenu na
rozsadzie produkowanej w nieodpowiednio przygotowanym substracie z torfu.
Niedoborowi molibdenu zapobiega się przez stosowanie wieloskładnikowych nawozów do przygotowania podłoży do produkcji rozsady i profilaktyczne dokarmianie dolistne nawozami molibdenowymi lub wieloskładnikowymi. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru na rozsadzie lub po wysadzeniu w pole, rośliny należy kilkakrotnie dolistnie dokarmiać nawozem molibdenowym.
Niedobór boru
Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru boru jest brunatnienie róż i powstawanie pustych przestrzeni w głąbach, otoczonych zbrązowiałą tkanką.
Niedobór boru może wystąpić na glebach zasadowych o pH powyżej 7,5, świeżo wapnowanych, szczególnie wysokimi dawkami wapna tlenkowego. Brak boru występować może na glebach torfowych.
Aby skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu niedoborów boru wskazane jest stosowanie nawozów wzbogaconych borem (superfosfat borowany, saletrzak z borem), nawozów wieloskładnikowych z mikroelementami lub nawożenie boraksem w ilości 20–40 kg/ha. Należy unikać wapnowania na krótko przed sadzeniem roślin.
Niedobory na roślinach likwiduje nawożenie dolistne nawozami zawierającymi bor.
Źródło: „Metodyka INTEGROWANEJ PRODUKCJI KALAFIORÓW”(wydanie trzecie)”, opracowanie zbiorowe zespołu Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pod kierunkiem prof. dr hab. F. Adamickiego i dr hab. B. Nawrockiej, Warszawa, luty 2020 r.]