Odmiany cebuli typu japońskiego – przegląd odmian
W czwartej części artykułu przedstawiam krótką charakterystykę odmian cebuli (o żółtej łusce) typu japońskiego i uniwersalnego. Odmiany podane są w kolejności alfabetycznej.
Bonus F1 (hodowla Takii Seed / EnzaZaden)
Wczesna (około 115-120 dni) odmiana cebuli typu japońskiego, plenna, przeznaczona na świeży rynek i do krótkiego przechowywania. Cebule kuliste (średnica 60-80 mm), wyrównane. Odmiany nie należy nawozić nadmiernie azotem szczególnie w końcowej fazie uprawy.
Comae F1 (hodowla Takii Seed / EnzaZaden)
Odmiana bardzo wczesna (około 100-110 dni) przeznaczona na świeży rynek i dla przetwórstwa. Wysoka tolerancja na wczesnowiosenne przymrozki i na wybijanie w pędy kwiatostanowe. Cebule wyrównanej wielkości, kuliste (średnica 50-80 mm), łuska mocno przylegająca w jasnym kolorze. Można je przechowywać przez kilka miesięcy. Odmiana o wysokiej zdrowotności.
Medusa F1 (hodowla Takii Seed / EnzaZaden)
Odmiana średnio wczesna (około 120-125 dni) odmiana cebula typu japońskiego na świeży rynek i do przechowywania (przełom marca i kwietnia). Ma bardzo duży potencjał plonotwórczy. Cebule duże, kształtu kulistego, lekko wydłużone (średnica 60-90 mm), wyrównanej wielkości. Odmiana jest mało wrażliwa na trudniejsze warunki uprawowe.
Superon F1 (hodowla Takii Seed / EnzaZaden)
Bardzo wczesna (około 100-110 dni) odmiana cebuli typu japońskiego przeznaczona na świeży rynek i dla przetwórstwa. Odporna na jarowizację, nie jest wrażliwa na wiosenne przymrozki. Cebule mają lekko wydłużony kształt, są duże (średnica 50-70 mm) i ciężkie, łuska brązowa. Cienka szyjka cebulowa. Rośliny mają silny pokrój i mocny system korzeniowy.
Komentarze
Cóż tego, że jest tyle odmian skoro w handlu jest tylko jeden asortyment „cebula”.