Odmiany z oferty Enza Zaden – dynie, cukinie i pory
W Zielonej, w gminie Koniusza 8 stycznia br. odbyło się seminarium dla producentów warzyw. W artykule przedstawiam propozycje odmianowe dyni, cukinii i pora do upraw polowych hodowli Enza Zaden i Takii Seeds, które przedstawił podczas swojego wystąpienia Bernard Zioło.
Dynie i cukinie
Oferta odmianowa tych warzyw jest bardzo szeroka. Przedstawiciel firmy Enza Zaden zwrócił szczególną uwagę na dynie typu hokkaido. Jedną z nich jest wyjściowa, popularna odmiana ustalona Uchiki Kuri z selekcji Takii Seeds. Z kolei wśród odmian mieszańcowych najstarszą jest Orange Summer F1, wciąż uznawana za najsmaczniejszą i plenną odmianę o pokroju półkrzaczastym, w związku z czym można ją sadzić wcześniej pod włókninę, a nawet w tunelach. Pozostałymi w ofercie są Kaori Kuri F1 i Flexi Kuri F1 o płożącym typie wzrostu. Cechą wyróżniającą obu odmian jest tolerancja na wirusy. Ponadto ich owoce, jeśli tylko nie były przechłodzone, można przechowywać w sprzyjających warunkach (tj. ok. 10°C i ok. 70% wilgotności) nawet do końca stycznia.
Wartą uwagi jest też dynia szara odmiany Nelson F1 o wielu korzystnych cechach (intensywnie pomarańczowy, smaczny miąższ, przydatność do przechowywania). Przez wielu uważana jest za standard w tym segmencie.
Bernard Zioło polecał też do uprawy cukinię Keesha F1. Wyróżnia się ona małą liczbą kolców na roślinie, dzięki czemu zdecydowanie ułatwiony jest zbiór jej owoców. Dłużej utrzymujący się pionowy pokrój roślin minimalizuje ryzyko zabrudzenia owoców, nawet w uprawie bez ściółkowania. Jej dodatkowym atutem jest tolerancja na mączniaka oraz na wirusy. Odmiana Keesha F1 nadaje się do uprawy w gruncie otwartym oraz w tunelach foliowych.
Pory przez cały rok
Jak informował Bernard Zioło, wybierając odmiany hodowli Enza Zaden producenci pora mogą je sprzedawać przez okrągły rok. Na pierwsze nasadzenia do tuneli i pod płaskie osłony polecana jest odmiana Chinook F1. Wyróżnia się tolerancją na wytwarzanie pędów kwiatostanowych i szybkim dorastaniem części jadalnej. Nadaje się do zbioru już pod koniec maja. Typowo letnią odmianą jest Comanche F1 – na zbiory od połowy lipca. Z kolei na jesień przeznaczony jest por Cherokee F1. Ma ciemnozielone, krótsze liście z dużą ilością wosku, co ogranicza problemy z żerowaniem wciornastków. Najpóźniejszą odmianą w ofercie tej firmy jest natomiast por Oslo F1, którego można uprawiać w różnych terminach sadzenia, z przeznaczeniem na zbiór późnojesienny, do bezpośredniej sprzedaży. Prelegent podkreślił, że producenci z powodzeniem sadzą tę odmianę ok. 10 czerwca z przeznaczeniem na przechowywanie lub w lipcu jeśli decydują się na zimowanie roślin w polu i sprzedaż wiosną. Odmiana ta charakteryzuje się dobrym zbalansowaniem cech co wpływa na powodzenie uprawy.