Program Integrowanej Ochrony Ogórka Pod Osłonami na 2017 r….

…zawiera  informacje, które pomogą Państwu w przygotowaniu autorskich programów ochrony uprawy przed chorobami i szkodnikami. Integrowana Ochrona (IO) pomidora  jest częścią Integrowanej Produkcji (IP), która umożliwia uzyskanie wysokich plonów najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia ludzi i dla środowiska. W Integrowanej Ochronie wykorzystuje się naturalne mechanizmy fizjologiczne roślin wspomagane preparatami biologicznymi, środkami o działaniu fizycznym oraz środkami chemicznymi o krótkiej karencji.

W naszej publikacji znajdziecie Państwo zalecenia dotyczące biologicznej metody walki z patogenami, z wykorzystaniem produktów zawierających pożyteczne mikroorganizmy (bakterie, grzyby) i substancje naturalne (wyciągi roślinne). Podajemy także wykaz środków ochrony roślin zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce (stan prawny na dzień 20.01.2017) do zapobiegania i zwalczania chorób pomidora, takich jak: choroby odglebowe, antraknoza, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa.

W walce ze szkodnikami w pierwszej kolejności powinna być wykorzystywana metoda biologiczna opierająca się na wykorzystaniu żywych organizmów. Nasza publikacja zawiera wykaz entomofagów stosowanych zapobiegawczo i interwencyjnie w walce z: przędziorkami, wciornastkami, mączlikami, miniarkami, mszycami, ziemiórkami. Zgodnie z przepisami IP w sytuacji bardzo dużej presji szkodników należy wykonać miejscowy zabieg preparatem chemicznym. Podajemy Państwu wykaz środków ochrony roślin, który uwzględnia szczegółowe zalecania stosowania oraz karencję i wpływ substancji aktywnej na organizmy pożyteczne.

Należy pamiętać, że Program IO powinien być dopasowany indywidualnie do bieżącej sytuacji w szklarni czy tunelu. Stosując żywe organizmy i środki chemiczne należy przestrzegać instrukcji dołączonych do opakowania. Można także dodatkowo konsultować się z doradcami ds. ochrony biologicznej lub przedstawicielami firm zajmujących się „biologią”.

Anna Czarnecka

Specjalista ds. ochrony roślin

Redaktor portalu PodOsłonami.pl

Czytaj także: „Program Integrowanej Ochrony Pomidora Pod Osłonami na 2017 r

Program Ochrony Roślin Ozdobnych Pod Osłonami na 2017 r