Szkodliwość
Szkody wyrządzają dorosłe muchówki, które nakłuwają pokładełkiem liście i odżywiają się sokiem roślinnym, oraz larwy, które wygryzając miękisz tworzą kręte wąskie korytarze – miny. Samice nakłuwając pokładełkiem liście składają jaja w tkankę pomiędzy blaszki liściowe. Larwy odżywiają się miękiszem liścia pozostawiając nienaruszoną skórkę górną i dolną. Powstają w ten sposób wydrążone wąskie korytarze (miny) widoczne „gołym okiem” na górnej stronie blaszki liściowej. Silnie uszkodzone liście zamierają i opadają. Na górnej powierzchni liścia, szczególnie przy brzegach, widoczne są także skupiska małych, białych, okrągłych plamek, które powstały w trakcie nakłuwania tkanek przez muchówki. Miny i nekrotyczne plamki obniżają walory estetyczne roślin ozdobnych.
Opis
Dorosłe miniarki mają małe rozmiary (dł. 1–3 mm) i wyraźnie zaznaczoną głowę, tułów oraz odwłok. Cechą charakterystyczną owadów z tej rodziny jest obecność żółtej tarczki znajdującej się między tułowiem a odwłokiem. Najczęściej występującymi gatunkiem w uprawach pod osłonami są:
- miniarka psiankowata (Liriomyza bryoniae) – czarno żółta, błyszcząca muchówka dł. do 2,3 mm. Ma parę opalizujących, przeźroczystych skrzydeł. Larwa jest przeźroczysta o jasno zielonym zabarwieniu i dorasta do 3 mm długości. Poczwarka koloru złotożółtego lub ciemnobrązowego przytwierdzona do powierzchni liścia. Żeruje na pomidorach, papryce, ogórkach i oberżynie. Może również atakować rośliny ozdobne.
- miniarka ciepłolubka (Liriomyza trifolii) – żółto-szara muchówka, dł. 1,3-2,3 mm, z jedną parą charakterystycznie użyłkowanych skrzydeł. Larwy żółte, beznogie, z czarnymi hakami gębowymi. Bobówki beczułkowate, w złotawobrązowym kolorze. Atakuje głównie rośliny ozdobne, m.in. gerberę, chryzantemy.
- miniarka szklarniówka (Liriomyza huidobrensis) – szaroczarna muchówka, dł. 1,3-2,3 mm, z żółtą tarczką na końcu przedplecza. Bobówki owalne, lekko spłaszczone, brązowe. Jest to gatunek polifagiczny, występujący na wielu roślinach (warzywach i roślinach ozdobnych).
Czytaj także: „Integrowana ochrona roślin”