Czy warto „wejść” w Ekoschematy?
Pozostał jeszcze miesiąc do składania wniosków o płatności bezpośrednie. Od ubiegłego roku wraz z nimi można ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie w ramach ekoschematów. Niektóre z nich dla części gospodarstw trudniących się produkcją warzyw mogą okazać się warte zastanowienia.
Czym są ekoschematy?
Ekoschematy są dobrowolnymi praktykami służącymi zrównoważonej produkcji rolniczej (w tym ogrodniczej) ukierunkowanej szczególnie na ochronę środowiska i racjonalne korzystanie z jego zasobów. Wykraczają one poza obręb wymagań i zobowiązań wynikających z zasad warunkowości i stanowią element Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Wdrożenie tych praktyk istotnie przyczynia się do spełnienia założeń i osiągnięcia ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Warto pamiętać, że są to zobowiązania roczne, więc po tym okresie można ponownie wnioskować o płatności z ich tytułu lub zrezygnować. Aby otrzymać finansowanie trzeba spełnić pewne kryteria, w tym podstawowe, tj. łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem do wsparcia nie może być niższa niż 1 ha (wyjątek stanowią gospodarstwa, które posiadają zwierzęta i ubiegłoroczne dopłaty bezpośrednie nie były niższe niż równowartość 200 EUR). Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre z ekoschematów nie są kompatybilne, tzn. nie można ich łączyć ze sobą. Niemniej, aplikacja eWniosekPlus jest dość „intuicyjna” w tym zakresie. Poza tym wzorem ubiegłego roku pomocą w wypełnianiu wniosków służą pracownicy wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Kwota płatności do poszczególnych ekoschematów jest określana w EUR, przy czym brany jest pod uwagę kurs wymiany walut z EUR na PLN w ostatnim roboczym dniu września.
Obecnie jest 6 ekoschematów obszarowych, na które rolnicy mogą się zdecydować. Są nimi:
- Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
- Obszary z roślinami miododajnymi,
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych (TUZ),
- Integrowana Produkcja Roślin,
- Biologiczna ochrona upraw,
- Grunty wyłączone z produkcji.
W następnych artykułach przedstawię ich charakterystykę.