Precyzyjne rolnictwo także w produkcji ziemniaków
Wasat Sp. z o.o. to polska firma specjalizująca się w teledetekcji satelitarnej, geoinformatyce i rozwiązaniach IT, które wspierają m.in. rolnictwo precyzyjne, ochronę środowiska, archeologię oraz zarządzanie danymi przestrzennymi. Swoimi usługami wpiera Zakład Doświadczalny SGGW w Żelaznej. Podczas Dnia Ziemniaka przedstawiciel Mateusz Stankiewicz mówił, jak firma wspomaga rolników.

Ułatwienie decyzji dotyczących podlewania
Firma Wasat działa w obszarach rolnictwa precyzyjnego. Proponuje użytkownikom dwa serwisy. Pierwszy to Fertisat polega na generowaniu map aplikacyjnych nawożenia i wysiewu, a drugi Irriget – służy do zarządzania nawadnianiem na podstawie danych satelitarnych i stacji pogodowych.
– Nasza firma, w pełni polska, specjalizuje się we wsparciu decyzji dotyczących nawadniania, dostarczając kluczowe informacje dotyczące optymalnego podlewania. Ustalanie odpowiedniej ilości litrów wody do nawodnienia opiera się na analizie warunków glebowych oraz stanu roślin. Ze względu na trudności w utrzymaniu stałego poziomu wilgoci w glebie, konieczne jest monitorowanie procesów parowania, które zachodzą zarówno z powierzchni roślin, jak i gleby. W ciągu dnia ziemniaki, będące w pełni wegetacji, tracą około 6 litrów wody, a gleba o niskim poziomie próchnicznym może pomieścić od 24 do 30 litrów wody. Regularna analiza tych parametrów pozwala na precyzyjne dostosowanie nawadniania do aktualnych potrzeb roślin i warunków glebowych – przekazał Mateusz Stankiewicz z tej firmy.

Kalibracja urządzeń
Podczas kalibracji naszych modeli korzystamy z zaawansowanej stacji pomiarowej, która monitoruje rzeczywistą ewapotranspirację. Urządzenie jest umieszczone w bliskiej odległości od upraw, aby dokładnie analizować zachodzące procesy w roślinach. Wyposażone jest w podstawowe czujniki, takie jak termometry i wilgotnościomierze, a także czujniki kowariancji wirów, umożliwiające precyzyjne określenie ilości parowania z roślin oraz z gleby. Mierzone jest również promieniowanie słoneczne, które wpływa na poziom transpiracji, oraz opady atmosferyczne, zarówno te naturalne, jak i dostarczane za pomocą systemów nawadniających. Stałe monitorowanie wilgotności gleby za pomocą sond glebowych pozwala na ocenę dostępnych zasobów wodnych. Na podstawie zebranych danych można określić rzeczywisty bilans wodny, co jest kluczowe dla optymalizacji nawadniania i zarządzania zasobami wodnymi w gospodarstwie. Tak skalibrowane modele w oparciu o rodzime warunki produkcji pozwalają zarządzać nawadnianiem w oparciu o rzeczywisty bilans wodny ponad 60 upraw – od ziemniaków przez cebulę, pozostałe warzywa, rośliny jagodowe i sady.
Wykorzystanie danych w praktyce
Analiza danych satelitarnych umożliwia ocenę parowania w kontekście przestrzennym, co jest istotne dla określenia rzeczywistej transpiracji roślin. W tym celu wykorzystuje się satelitarne dane optyczne do pomiaru wielkości roślin oraz dane termiczne do monitorowania temperatury powierzchni gleby. Ważne jest również uwzględnienie aktualnych danych pogodowych oraz innych składowych bilansu wodnego, co pozwala na dokładne oszacowanie ilości wody dostępnej i zużytej przez rośliny. Na podstawie danych można stwierdzić, że w ziemniaki w Żelaznej zużyły około 200 litrów wody od momentu sadzenia, co było możliwe dzięki utrzymaniu roślin w dobrej kondycji oraz optymalnemu utrzymywaniu wilgotności gleby poprzez wspomaganie się nawadnianiem. Optymalny bilans wodny jest kluczowy dla zapewnienia zdrowego wzrostu roślin i minimalizacji stresu wodnego, co jest możliwe przy utrzymaniu bilansu na poziomie zerowym przez cały sezon wegetacyjny, jak ma to miejsce w przypadku pól SGGW w Żelaznej.
