Pierwsza polska papryka i… po raz pierwszy arbuzy! Nowa uprawa w Grabowej i nowe wyróżnienie!
W rejonie radomskim od wielu lat dominującym kierunkiem produkcji ogrodniczej pozostaje uprawa papryki w tunelach. Jednak wraz ze spadkiem opłacalności tej produkcji coraz więcej gospodarstw poszukuje nowych gatunków, które pozwolą poszerzyć ofertę i zwiększyć rentowność. Jedną z upraw budzących coraz większe zainteresowanie producentów oraz firm zajmujących się skupem warzyw jest arbuz. W tym sezonie arbuzy będą uprawiane również w Grabowej (gm. Potworów), w gospodarstwie Anny i Marcina Bednarków. Warto podkreślić, że 11 czerwca gospodarze zdobyli tytuł Mistrzów AgroLigi Województwa Mazowieckiego. To wyróżnienie jest potwierdzeniem ich wieloletniej pracy, otwartości na innowacje oraz konsekwentnego rozwoju rodzinnego gospodarstwa. Coraz większą rolę w jego funkcjonowaniu odgrywa również młode pokolenie – córka Natalia i jej narzeczony Dawid, którzy aktywnie angażują się w rozwój produkcji. Laureatom serdecznie gratulujemy tego sukcesu.
Wczesne nasadzenia i sprawdzone odmiany papryki
W gospodarstwie Anny i Marcina Bednarków w Grabowej, położonym w jednym z najważniejszych rejonów produkcji warzyw ciepłolubnych w Polsce, sadzenie rozsady papryki rozpoczęto już 12 marca. Tak wczesny termin jest możliwy dzięki odpowiedniej technologii uprawy oraz doświadczeniu producentów.
Podstawową odmianą czerwonej papryki w nasadzeniach w Grabowej pozostaje Yecla z hodowli firmy Syngenta. Marcin Bednarek uprawia ją od kilku sezonów i podkreśla, że jest to odmiana dobrze dopasowana do warunków panujących w jego gospodarstwie. O jej popularności decydują przede wszystkim wczesność oraz wysoka jakość handlowa owoców.
Yecla tworzy wyrównane owoce o masie 190–220 g, regularnym kształcie i grubych ściankach, które dobrze znoszą transport oraz są mniej podatne na pękanie. Rośliny charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu, otwartym pokrojem i dobrym balansem między wzrostem wegetatywnym a rozwojem generatywnym. Ważną cechą odmiany jest także stabilne zawiązywanie owoców przez cały sezon, również w wyższych partiach roślin. Dzięki bardzo wczesnemu plonowaniu możliwe jest rozpoczęcie sprzedaży w okresie najwyższych cen papryki.
Obok czerwonej papryki w gospodarstwie uprawiana jest również żółta odmiana Kioto. Producent pozostaje jej wierny z podobnych powodów – odmiana zapewnia wysokiej jakości plon i dobrze sprawdza się w warunkach lokalnej produkcji. Owoce osiągają masę 170–200 g, mają grube ścianki, atrakcyjny wygląd i dobrą trwałość pozbiorczą. Kioto należy do odmian wczesnych i plennych, a rośliny wyróżniają się zwartym pokrojem oraz silnym wigorem.



Zielona papryka już na początku maja
Jednym z największych atutów gospodarstwa są wysokie, zblokowane tunele z firmy Farmer, pokryte podwójną, pompowaną folią. Mimo że obiekty nie są ogrzewane, pozwalają na bardzo wczesne sadzenie i uzyskiwanie przyspieszonego plonu.
W tym sezonie pierwsze zielone owoce papryki zostały zebrane już 6 maja, co jest najwcześniejszym terminem w kraju. Podczas wizyty w gospodarstwie 21 maja kolejne partie owoców były przygotowywane do sprzedaży, a rośliny w tunelach kontynuowały intensywny wzrost i plonowanie.
Papryka znajdowała się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. W ochronie przed szkodnikami wykorzystywane są rozwiązania biologiczne z firmy Koppert. Dodatkowo do gleby wprowadzane są pożyteczne grzyby z rodzaju Trichoderma, wspierające równowagę mikrobiologiczną podłoża i ograniczające ryzyko występowania chorób odglebowych.



Trwają przygotowania do uprawy arbuzów
Równolegle z produkcją papryki w gospodarstwie rozwijany jest nowy kierunek – uprawa arbuzów. Za ten projekt odpowiadają córka właścicieli, Natalia oraz jej narzeczony Dawid, którzy coraz aktywniej uczestniczą w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa.



Podczas wizyty 21 maja trwały przygotowania do sadzenia rozsady arbuzów zamówionej w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. Stanowisko zostało odpowiednio przygotowane – zagony przykryto czarną folią ściółkującą z wykonanymi otworami do sadzenia roślin. Takie rozwiązanie skutecznie ogranicza zachwaszczenie, a jednocześnie przyspiesza nagrzewanie się gleby, co ma duże znaczenie w początkowym okresie wzrostu arbuzów.
Pod folią rozłożono również linie kroplujące. W przypadku tego gatunku precyzyjne nawadnianie i fertygacja odgrywają kluczową rolę, ponieważ arbuzy mają wysokie wymagania wodne i pokarmowe, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu oraz zawiązywania owoców.
Jakie odmiany arbuzów wybrano do uprawy?
W sezonie 2026 w Grabowej posadzono dwie mieszańcowe odmiany arbuzów z oferty firmy Syngenta – Romanza i Mirsini.
Romanza – bardzo wczesna i plenna
Romanza należy do odmian bardzo wczesnych, wyróżniających się wysokim potencjałem plonowania. Rośliny dobrze zawiązują owoce nawet podczas zmiennej pogody, a dodatkowym atutem jest ich wysoka zdrowotność.
Owoce są kuliste, osiągają masę od 6 do 9 kg i mają atrakcyjną skórkę z charakterystycznym, jasnym paskowaniem. Miąższ jest intensywnie czerwony, słodki i soczysty, a liczba nasion niewielka. W zależności od warunków uprawy pierwsze zbiory można rozpocząć po około 60–65 dniach od posadzenia rozsady. Odmiana sprawdza się zarówno w uprawie polowej, jak i pod osłonami.
Mirsini – duże owoce w typie Crimson
Drugą odmianą jest Mirsini, reprezentująca popularny typ arbuzów Crimson. Tworzy wydłużone owoce o masie najczęściej od 6 do 10 kg. Rośliny charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu oraz bardzo dobrym zawiązywaniem owoców, co wynika z ich bardziej generatywnego charakteru.
Pierwsze zbiory rozpoczynają się zwykle po 62–67 dniach od sadzenia. Producent docenia również zdolność tej odmiany do regeneracji po okresach stresowych, związanych np. z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Owoce mają ciemnozieloną skórkę z delikatnie zaznaczonymi, jaśniejszymi pasami. Wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem handlowym, a ich miąższ jest intensywnie rubinowy, słodki i bardzo dobrej jakości. Podobnie jak Romanza, odmiana może być z powodzeniem uprawiana zarówno w gruncie, jak i pod osłonami.













