Dodatki do podłoży uprawowych
Do przygotowywania substratów uprawowych wykorzystuje się różnego typu dodatki, które poprawiają strukturę podłoża. Poniżej charakterystyka tego typu materiałow.
Hydrożele
Są to wielocząsteczkowe, usieciowane, nierozpuszczalne polimery, charakteryzujące się zdolnością pochłaniania wody. Sprzedawane są zazwyczaj w postaci proszku lub granulatu, który należy wymieszać z glebą. Po wchłonięciu wody pęcznieją i przybierają postać żelowych kuleczek. Poprawiają właściwości fizyczne podłoża oraz zatrzymują wodę. Chronią rośliny przed przesuszeniem i pozwalają zmniejszyć częstotliwość podlewania. Są szczególnie przydatne w uprawie doniczkowej.
Keramzyt
To lekkie, porowate, nieregularne granulki, które powstają w procesie wypalania gliny. Dodany do ziemi ogrodniczej rozluźnia jej strukturę i poprawia napowietrzenie. Nie magazynuje wody. Jest świetnym materiałem do zastosowania jako drenaż na dnie doniczki, a także jako materiał ściółkowy, umieszczany na wierzchniej warstwie gleby wokół roślin. W sklepach dostępny jest keramzyt o różnych wielkościach granulek. Keramzyt o większych granulkach doskonale sprawdza się w uprawach hydroponicznych.
Perlit
Jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, o białawym odcieniu. Dodany do podłoża pomaga je rozluźnić, napowietrzyć i spulchnić. Łatwo magazynuje i oddaje wodę, dzięki czemu ziemia z domieszką perlitu wolniej przesycha.
Piasek
Pozwala zwiększyć przepuszczalność ziemi ogrodniczej i rozluźnić jej strukturę. Najlepiej w tej roli sprawdza się gruboziarnisty piasek rzeczny. Wymieszany z torfem w proporcji 1:1 stanowi podłoże do ukorzeniania roślin lub zakrywania wysianych nasion.
Pumeks
Jest to wulkaniczna skała magmowa dostępna we frakcji 3-8 mm lub 10-20 mm, w kolorach: szarym, brunatnym lub niebieskawym. Cechuje się dużą porowatością, trwałością i obojętnym pH. Jest doskonałym dodatkiem rozluźniającym podłoże. Ma zastosowanie głównie w uprawie storczyków i sukulentów, a także w uprawach hydroponicznych.
Włókno kokosowe
Jest materiałem w 100% organicznym, otrzymywanym ze skorup orzechów palm kokosowych. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Posiada dużą pojemność wodną i dużą porowatość oraz pH zbliżone do obojętnego. Dodane do podłoża zapewnia jego napowietrzenie i równomierne rozprowadzanie wilgoci.
Żwiry i kamienne grysy
Pozwalają poprawić przepuszczalność podłoży. Są też stosowane jako warstwa drenażowa na dnie doniczki lub warstwa ściółkująca. Są znacznie cięższe niż. np. keramzyt, a zatem stosowane jako warstwa drenażowa, dodatkowo dociążają doniczkę.
Czytaj także: „Substraty torfowe do upraw ogrodniczych„