Środki mikrobiologiczne w uprawie warzyw – na co warto zwrócić uwagę według Pawła Szymczaka
Na początku sezonu w Majkowie Dużym koło Piotrkowa Trybunalskiego, odbyło się szkolenie dla producentów warzyw zorganizowane przez firmę Rijk Zwaan i partnerów. Jednym z nich była firma Ascrop. Jej przedstawiciel, Paweł Szymczak, przekazał wiele szczegółowych informacji na temat stosowania w uprawach ogrodniczych biostymulatorów oraz mikrobiologicznych środków ochrony roślin.

Środki mikrobiologiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale konieczne jest poznanie ich składu oraz mechanizmu działania. Należy także zwracać uwagę na zawartość składników oraz ich formulację – ponieważ okazuje się, że w szerokiej ofercie podobnych produktów na rynku występują duże różnice w zawartościach i aktywności mikroorganizmów, a to wpływa na skuteczność działania preparatów.
Skład środków mikrobiologicznych – warto zwrócić uwagę na rzeczywistą ilość mikroorganizmów
Jednym z tematów poruszanych przez Pawła Szymczaka była ilość mikroorganizmów w produktach mikrobiologicznych obecnych na rynku. Jak informował, cechą wyróżniającą preparaty firmy Ascrop jest bardzo wysoka koncentracja precyzyjnie określonych mikroorganizmów, np. fungicyd Julietta zawiera aż 96,1% substancji aktywnej Saccharomyces cerevisiae szczep LAS02, kiedy inne produkty, konkurencyjne mają nawet mniej niż 5%.
Prelegent poświęcił również czas na krótką charakterystykę produktów mikoryzowych ogólnie występujących na rynku. Podkreślił, że na wymagającym rynku europejskim, zawartość takich środków głównie podaje się w zawartości propagul. Jedna propagula może zawierać nawet kilkanaście spor, dawkę podaje się w liczbie propagul/ha.
Paweł Szymczak podkreślał znaczenie ilości i jakość mikroorganizmów w preparatach. Właściwe dobranie szczepów oraz odpowiedni sposób ich zastosowania, a także gwarantowana ilość mają zasadniczy wpływ na skuteczność preparatów w poprawie kondycji roślin i ich ochronie. Rekomendował sięganie po produkty w proszku z pełną rejestracją, gdyż tylko one gwarantują skuteczność, brak fitotoksyczności, brak zanieczyszczeń patogenami oraz łatwą mieszalność, niekiedy nawet z chemicznymi środkami.
Analiza gleby podstawą działania
Paweł Szymczak podkreślał również, że warunkiem sukcesu w uprawie jest dokładna analiza gleby. Może ona pomóc także w doborze właściwych preparatów. Podczas analizy możliwe jest określenie nie tylko zawartości makro- i mikroskładników, ale także składu mikroorganizmów dominujących w glebie, ilości próchnicy i przyswajalności fosforu itp. Specjalista zalecał korzystanie z profesjonalnych laboratoriów, które oferują szeroki zakres analiz.
Zastosowanie preparatów antystresowych w profesjonalnych uprawach
Podczas prezentacji Paweł Szymczak zwracał uwagę m.in. na zastosowanie preparatów antystresowych w uprawach takich jak sałata, rzodkiewka czy np. seler naciowy. Od ponad 8 lat standardem w tych uprawach stał się Architect80 – szybko rozpuszczalny mikrogranulat z najwyższą na rynku zawartością seryny i proliny (ponad 20%). Wprowadzenie go do programu ochrony w mikrodawce (z uwagi na wysoką koncentrację – 80% substancji aktywnej) podnosi jego efektywność, na skutek przemian biochemicznych w komórce, np. wzrost o 16% suchej masy.
Inne produkty polecane przez specjalistę
Paweł Szymczak omówił również krótko portfolio produktów oferowanych przez firmę Ascrop, mających zastosowanie w uprawach ogrodniczych.

Hetman
Zawiera wysoką liczbę propagul grzybów mikoryzowych 20800/g, takich jak Glomus spp., które wchodzą w symbiozę z korzeniami roślin. Poza odpowiednią formulacją i składem produktu, sukces takich rozwiązań leży przede wszystkim w prawidłowym zastosowaniu (czas i miejsce).
Hetman jest polecany głównie do stosowania w uprawach warzyw dyniowatych (np. ogórki, dynie), pomidorów, owoców miękkich oraz ziemniaków. Wspomaga wzrost i rozwój roślin, a także poprawia ich odporność na stresy środowiskowe.
Romeo
Produkt ten jest biofungicydem, zawierającym nową substancję aktywną cerewisan w ilości 94,1%.
Ze względu na szerokie spektrum jest polecany m.in. do zwalczania chorób w uprawach sałaty, rzodkiewki oraz innych warzyw – cebuli, brokułu, kalafiora, a także truskawek i winorośli. Jest skuteczny w ochronie m.in. przed mączniakiem rzekomym, prawdziwym i szarą pleśnią. Obecnie firma pracuje jeszcze nad szerszą rejestracją.
Romeo może być bez przeszkód łączony ze wszystkimi dostępnymi środkami na rynku, nawet z miedzią.
Julietta
Biofungicyd kontaktowy, zawierający drożdże Saccharomyces cerevisiae 96,1%, zabezpiecza rośliny m.in. przed szarą pleśnią oraz brunatną zgnilizną. Jest polecana do stosowania w uprawach roślin jagodowych, pomidora, papryki, bakłażana. W najbliższej przyszłości można się spodziewać rozszerzenia rejestracji na inne gatunki.
Napoleon
Napoleon aktywuje procesy w glebie, ma wpływ na bakterie glebowe, działa pozytywnie na mikrobiologiczne życie w glebie. Nie wymaga wilgotnej gleby i nie „boi się” suszy, co odróżnia go od wielu innych produktów dostępnych na rynku.
Ze względu na mechanizm działania Napoleon jest typowym produktem doglebowym, który można łączyć np. z wybranymi herbicydami.
Multimaster
Jeden z kilku przedstawicieli produktów dostępnych wyłącznie w Ascrop, opartych na terpenach. Terpeny to silne związki organiczne mające różne zastosowanie w zależności od ich formy. Multimaster jest polecany do stosowania razem z pyretroidami oraz biologicznymi środkami ochrony roślin, gdyż kapsułkuje substancje aktywne i chroni je przed szkodliwym promieniowaniem UV i wysoką temperaturą.