Wymagania dla stosujących środki ochrony roślin
Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin z dniem 1 stycznia 2014 r. stosowanie integrowanej ochrony roślin stało się obowiązkiem wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin (ś.o.r.) Producent rolny powinien przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin powinien zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi stosowania pestycydów.
Stosowanie środków ochrony roślin
Jedną z podstawowych czynności, które powinien wykonać użytkownik profesjonalny, przed aplikacją ś.o.r, to zapoznać się z etykietą środka. Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MINROL) zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej MRiRW.
Pestycydy należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem. Ś.o.r na terenie otwartym można stosować, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.
Należy ograniczyć liczbę zabiegów i ilości stosowanych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum, poprzez dzielenie dawek, stosowanie dawek obniżonych.
Stosować preparaty selektywne (wywołujące jak najmniejsze skutki uboczne) dla owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.
Przeciwdziałać powstawaniu odporności organizmów szkodliwych na środki ochrony roślin poprzez właściwy dobór i przemienne stosowanie tych środków.
Wszystkie zabiegi chemiczne powinny być zanotowane w Ewidencji Zabiegów.