CebuLove – ochrona i nawożenie cebuli
Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez firmę Bejo w Wierzchosławicach na Kujawach mieli okazję do uzyskania informacji nie tylko o odmianach cebuli (będziemy o nich pisać wkrótce), ale także na temat ochrony, nawożenia i maszyn przydatnych w uprawie tego warzywa. Współorganizatorami wydarzenia były firmy Bioagris, FMC Agro Polska, Timac Agro Polska, Yara Poland i Agrolmet.
Biologiczna ochrona cebuli
Dużym problemem w uprawach cebuli w monokulturze są choroby odglebowe, np. fuzaryjne różowienie korzeni. Polyversum WP jest to biologiczny preparat, który działa zarówno interwencyjnie, jak i prewencyjnie. Zawiera niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum. Zalecane są dwa opryskiwania plantacji w sezonie, w odstępie 14-21 dni. Zapobiegawczy zabieg w dawce 200 g/ha należy wykonać na początku uprawy, w fazie 3-4 liści cebuli. Interwencyjnie dawka wynosi 300 g/ha. Preparat działa, gdy temperatura gleby wynosi około 20°C. W programie ochrony Polyversum WP można wpleść pomiędzy fungicydy, przy czym odstęp pomiędzy zabiegami zależy od zastosowanej substancji chemicznej, np. środek zawierający boksalid (5 dni), Infinito (30 dni). Jak informował Jakub Głowacki (przedstawiciel Bioagris) szczegółowa tabela z zaleceniami dostępna jest na stronie internetowej.
Ochrona cebuli przed wciornastkami
Katarzyna Stasilewicz z firmy FMC Agro Polska podkreślała rolę monitorowania obecności wciornastków. Do tego celu można wykorzystać tablice lepowe. Po zauważeniu pierwszych szkodników należy zacząć ochronę plantacji. W pierwszej kolejności należy wykorzystać insektycyd o działaniu systemicznym (np. zawierający substancję czynną spirotetramat).
Środek Benevia 100 OD (substancja czynna: cyjanotraniliprol) w dawce 750 ml/ha należy stosować razem z adiuwantem olejowym (taka informacja też jest zawarta na etykiecie produktu). Insektycyd Nexsuba należy stosować w dawce 300-400 ml/ha. Jest to preparat biologiczny, którego substancją czynną jest spinosad – substancja powstała na skutek fermentacji bakterii. Oba produkty działają wgłębnie i translaminarnie.
W ciągu sezonu występuje średnio 4-6, lub więcej, pokoleń wciornastków. Do zwalczania osobników dorosłych tych szkodników można wykorzystać także pyretroidy.
Timac Agro Polska
Jak podkreślał Łukasz Mazela z firmy Timac Agro Polska, program nawożenia cebuli powinien być oparty na ogrodniczej analizie gleby. Podane są w niej ilości składnika mineralnego w miligramach na litr gleby, co można odnieść do norm granicznych czyli tabel nawozowych.
W zależności od zawartości wapnia w glebie wybiera się różne produkty do uzupełnienia tego składnika. Na stanowiska z deficytem wapnia przedstawiciel Timac Agro Polska polecał nawóz EUROFERTIL TOP 49 NPS (azot, fosfor, siarka, 52% węglanu wapnia). Zawiera on wapń w postaci świeżej kredy z dna morskiego, wzbogaconej w substancje pobudzające rośliny do rozbudowy większego systemu korzeniowego. Nawóz ma działanie ukorzeniające.
Nawożenie cebuli – zalecenia firmy Yara Poland
W gospodarstwie nie stosowano przedsiewnie nawozu potasowego, natomiast wykorzystano nawóz fosforowy i azotowy. Pogłównie, czterokrotnie nawożono plantację saletrą amonową. – Jeśli gleba ma pH poniżej 7,0 lepiej sprawdzą się saletrzaki, ponieważ one nie zakwaszają gleby. Przy odczynie powyżej 7,2 lepiej sprawdzają się dużo lepiej sprawdza się saletra amonowa, ponieważ ma delikatne właściwości zakwaszające – mówił przedstawiciel firmy Yara.
Nawóz YaraMila Complex stosowany był w gospodarstwie 27 maja i 20 czerwca. Azot w nawozie występuje w formie saletrzanej (higroskopijnej, która przyspiesza działanie wszystkich składników pokarmowych), fosfor w formie polifosforanów (nie wymaga mieszania z glebą). Nawóz pozbawiony jest chlorków, formuła oparta jest na siarczenie potasu. Pomiędzy poszczególnymi dawkami YaraMila Complex zastosowano Tropicote (saletra wapniowa, zawiera w pełni rozpuszczalny w wodzie wapń). Do zabiegów dolistnych z produktów firmy Yara Poland użyto dwukrotnie nawóz Mikrovit.
Do zabiegów dolistnych w przypadku uszkodzeń herbicydowych specjalista z firmy Yara polecał nawóz Kristalon Foto (zawiera magnez i schelatowane żelazo). Jeśli chcemy rozbudować szczypior warto sięgnąć po nawozy dolistne o zrównoważonym składzie, ponieważ pobudzają rośliny do intensywnego wzrostu. W programie nawożenia powinny znaleźć się też zabiegi nawozami zawierającymi mangan i bor (w celu poprawienia jędrności łuski) oraz miedź (zastosowana w fazie po załamaniu szczypioru poprawia wybarwienie łuski).
Technologia uprawy
Firma Agrolmet ma swoją siedzibę w Gniewkowie, w województwie kujawsko-pomorskim. Zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju maszyn rolniczych, warzywniczych i sadowniczych. W ofercie znajdują się mi.in. ciągniki, maszyny do uprawy gleby, agregaty, maszyny do uprawy bezorkowej, siewniki. Firma prowadzi także serwis maszyn.
Autor: Anna Czarnecka, Sylwia Świeczkowska-Zając