Pomidory polowe – ochrona pomidorów polowych i biostymulacja upraw
Jak chronić pomidory polowe przed chorobami - zalecenia specjalistów z firmy Syngenta, fungicydy, środki mikrobiologiczne i biostymuatory sprawdzone na plantacjach.
Ochrona pomidorów polowych w sezonie 2024
Dr Katarzyna Rębarz (Syngenta) zwróciła uwagę na ochronę plantacji pomidora polowego w bieżącym sezonie. – W gospodarstwach, gdzie nie było dobrej ochrony chemicznej w tym roku jest bardzo duży problem z zarazą ziemniaka i alternariozą. Od samego początku sezonu trzeba myśleć o doborze środków, a właściwie rotacji środków ochrony i mechanizmów działania. W przeciwnym razie pojawia się odporność i trudno choroby zwalczyć – zwróciła uwagę specjalistka. Sucha zgnilizna wierzchołków owoców jest także dużym problemem w tym roku, bo rośliny mają problem z pobieraniem wapnia z gleby, a dodatkowo ze względu na suszę i wysoką temperaturę nie ma dobrego przyswajania pierwiastka przez rośliny.
Przy wyborze fungicydu należy zwrócić uwagę, czy jest to produkt z grupy środków systemicznych, wgłębnych czy kontaktowych. Fungicydy systemiczne to preparaty, których substancja czynna wnika do wnętrza rośliny przez skórkę. Następnie rozprzestrzenia się przez wiązki przewodzące rośliny, od korzeni po pędy i liście. Fungicydy wgłębne wnikają do wnętrza tkanek roślin i pozostają aktywne tylko w miejscu naniesienia – nie przemieszczają się w nich do góry lub w dół ani do wiązek przewodzących. Produkty kontaktowe będą działały tylko w miejscu naniesienia i bardzo ważna jest w ich przypadku technika ochrony, aby dokładnie pokryć cieczą roboczą części nadziemne.
Na plantacji Cezarego Olejniczaka w Psarach stosowano w tym roku fungicyd CarialStar 500 SC – do zwalczania zarazy ziemniaka i alternariozy na pomidorach. Środek może być stosowany zapobiegawczo, jak i po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji. Drugi produkt grzybobójczy używany w tym sezonie to Revus 250 SC, który działa zapobiegawczo i interwencyjnie w przypadku zarazy ziemniaka na pomidorach i mączniaka. Scorpion 325 SC był stosowany przeciwko alternariozie, plamistość liści i mączniakowi prawdziwemu. – Orondis Evo zawiera dwie substancje czynne: azoksystrobinę i oksatiapiprolin. W tym sezonie okazał się bardzo skuteczny – 4,9 w skali 1-5 – w zwalczaniu zarazy ziemniaka, ale także alternariozy i mączniaka prawdziwego u pomidora – przekazała Katarzyna Rębarz.
Biologiczne rozwiązania wdrażane do produkcji pomidora
Prezentowany przez Leszka Kalinowskiego produkt Taegro – mikrobiologiczny środek grzybobójczy dolistny o szerokim spektrum działania, który zawiera antagonistyczne bakterie Bacillus amyloliquefaciens, szczep FZB24. Szczep ten wykazuje działanie fungistatyczne w wyniku wytwarzania substancji o działaniu antybiotycznym. Chroni owoce i warzywa przed chorobami, takimi jak mączniak prawdziwy, szara pleśń. Nie daje pozostałości, więc jest to dobre rozwiązanie na okres przedzbiorczy. Zabezpiecza plon także na okres transportu.
Biostymulatory i nawozy
Produkt biostymulujący Megafol wspomaga rośliny w warunkach stresowych. Jest to nawóz organiczno-mineralny o funkcji przeciwstresowej i aktywator wzrostu. Stosuje się go w celu niwelowania stresu wywołanego niską temperaturą, nadmiarem wody czy przymrozkami. Przyspiesza regenerację na skutek uszkodzeń wywołanych stresem abiotycznym oraz fitotoksycznością po środkach chemicznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi.
Quantis bardzo dobrze sprawdza się w przypadku budowania jakości owoców. Quantis to płynny nawóz organiczny zawierający organiczne związki węgla, aminokwasy, biostymulator będący efektem fermentacji melasy z trzciny cukrowej i drożdży, wzbogacony potasem i wapniem. Quantis wspiera naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawiając wydajność roślin i zmniejszając straty plonów, zwłaszcza w warunkach stresu abiotycznego.