Dni otwarte w Wierzchosławicach – nawadnianie, ochrona, nawożenie cebuli i… ubezpieczenia
Na plantacji cebuli firmy Luvega w Wierzchosławicach 4 sierpnia firma Rol-Spec wraz ze współorganizatorami zorganizowała spotkanie dla producentów. W poprzednim artykule skupiliśmy się głównie na odmianach cebuli. Druga część artykułu poświęcona jest rozwiązaniom oferowanym przez firmy Koppert, Yara Poland, Ha-Dwa-O oraz PPD Finanse.
Nawadnianie kropelkowe upraw
Firma HA-DWA-O specjalizuje się w instalacjach do nawadniania kropelkowego upraw warzyw polowych. Przedstawiciel firmy, Daniel Pertek podkreślał zalety nawadniania kroplowego, takie jak mniejsze zużycie wody (do 40% wody w porównaniu do deszczowni szpulowej) oraz nawozów, ograniczenie zbijania gleby. Wraz z wodą można aplikować nawozy (fertygacja) i preparaty do ochrony roślin (np. pożyteczne grzyby z rodzaju Trichoderma). Prowadzenie fertygacji pozwala na efektywniejsze dostarczenie roślinom składników pokarmowych bezpośrednio w strefę korzeniową roślin, co w efekcie przekłada się na większy i lepszy jakościowo plon.
Taśmy kroplujące rozmieszczane są wzdłuż rzędów w trakcie siewu. Łączone są ze sobą kolektorem zasilającym. W skład instalacji wchodzi jeszcze zestaw filtrująco-dozujący, który pozbawia wodę zanieczyszczeń i umożliwia fertygację. W zależności od źródła wody dobrane są odpowiednie filtry.
Ochrona systemu korzeniowego
Dużym problemem w uprawie cebuli są choroby systemu korzeniowego (m.in. różowienie korzeni), które są bardzo trudne do zwalczenia. Na plantacji poprzez system nawodnieniowy podano preparat Trianum P (jako roztwór do podlewania). Preparat zawiera pożyteczny mikroorganizm Trichoderma harzanium, szczep T22. Można go stosować z konwencjonalnym programem ochrony fungicydowej. – Z doświadczeń z lat ubiegłych i z informacji od naszych klientów wiemy, że stosowanie preparatu poprawia zdrowotność korzeni, co przekłada się na zwiększenie plonu, a także zdolności przechowalniczej cebuli o miesiąc – informowała Małgorzata Czarnecka z firmy Koppert Polska.
Nawożenie cebuli
Bardzo istotną rolę odgrywa płodozmian. Ze względu na płytki system korzeniowy cebula potrzebuje odpowiednich warunków wodno-powietrznych w glebie. W tym gospodarstwie na tym samym stanowisku cebula była uprawiana 4 lata temu.
Nawożenie plantacji było prowadzone przed siewem cebuli. Na początku marca zastosowano siarczan potasu, następnie nawóz NP 5:20, fosforan amonu oraz saletrzak.
W pogłównym nawożeniu użyto saletrę amonową (pH gleby wynosi powyżej 7). – Jeśli pH gleby wynosi poniżej 6,8 lepiej sprawdza się saletrzak, natomiast przy pH powyżej 7,2 polecana jest saletra amonowa (nawóz fizjologicznie zakwaszający glebę) – mówił Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. W gospodarstwie zastosowano dwukrotnie nawóz YaraMila Complex, naprzemiennie z Tropicote.
Do zabiegów dolistnych z produktów firmy Yara Poland użyto nawóz Micromix. Jak doradzał przedstawiciel firmy Yara Poland w standardowym programie nawożenia powinny znaleźć się też zabiegi nawozami zawierającymi mangan i bor (w celu poprawienia jędrności łuski) oraz miedź (zastosowana w fazie po załamaniu szczypioru poprawia wybarwienie łuski). Interwencyjne, gdy szczypior jest zbyt mały można sięgnąć po nawozy o zrównoważonym składzie, ponieważ pobudzają rośliny do intensywnego wzrostu. W przypadku uszkodzeń herbicydowych warto przeprowadzić opryskiwanie nawozem zawierającym magnez lub schetlatowane żelazo.
Część plantacji cebuli w gospodarstwie jest fertygowana. Ze względu na opóźnienia związane z uruchomieniem linii kroplujących do nawadniania, fertygację rozpoczęto 21 czerwca, w 4 tygodniu programu, pierwotnie przygotowano go na 7 tygodni. Standardowo na terenie Polski zalecane jest rozpoczęcie fertygacji cebuli już pod koniec maja. W takich przypadkach należy ograniczyć nawożenie pogłówne.
Ubezpieczenia dla ogrodnika
Firma PPD Finanse zajmuje się ubezpieczeniem upraw (i nie tylko). W ofercie ma polisy z takich firm jak: Agro Ubezpieczenia, PZU, Warta, Compensa, Generali, Allianz i inne – Zmiany klimatyczne bardzo szybko postępują, coraz częściej występuje grad, bardzo silny wiatr, ulewy. W związku z tym warto ubezpieczyć swoje uprawy od nieprzewidywalnych zmian atmosferycznych – mówił Remigiusz Piniewski. W ofercie firmy jest także ubezpieczenie OC Rolnika, gospodarstwa, maszyn i budynków oraz najważniejsze – Życie.
Autor: Anna Czarnecka, Sylwia Świeczkowska-Zając