Niedobory wapnia w sałacie
Jednym z najważniejszych pierwiastków mający wpływ na prawidłowy rozwój sałaty jest wapń. Niewłaściwe nawożenie może doprowadzić do groźnych chorób fizjologicznych wywołanych niedoborem tego składnika pokarmowego.
Wapń praktycznie w całości (98%) pobierany jest z podłoża. Z powodu utrudnionego pobierania i przemieszczania wapnia w roślinie tkanki nie są dostateczne wysycone tym pierwiastkiem.
Zaburzeniem fizjologicznym spowodowany niedoborem wapnia w roślinie jest tzw. tipburn. Występowaniu choroby sprzyjają wahania wilgotności.
Tipburn suchy widoczny jest w postaci zasychania brzegów liści. Objawy występują najczęściej przy wysokiej temperaturze i zbyt szybkim odparowaniu wody z liści. W obrębie zaschniętych tkanek często dochodzi do rozwoju szarej pleśni.
Tipburn naczyniowy powoduje zamierania liści wewnętrznych główki sałaty. Dochodzi do niego przy zbyt wysokiej wilgotność podłoża i powietrza, kiedy woda z jonami wapnia nie jest pobierana przez korzenie. W takich warunkach woda nie może być wytranspirowana z liści. W środku główki liście gniją ale na przekroju wiązki przewodzące nie są zabrązowiałe. Zbrązowienie wiązek przewodzących jest objawem choroby bakteryjnej.
Latex tipburn – w sałacie może dojść do pękania naczyń przewodzących i pojawiania się soku mlecznego. Choroba występuje najczęściej podczas starzenia się roślin, kiedy główki zbyt długo przetrzymywane są w polu.
Sałata powinna być nawożona przede wszystkim przedwegetacyjnie. Wapń można stosować w trakcie uprawy dolistnie i dokorzeniowo.