Szkodniki cebuli – chowacz szczypiorak i poskrzypka cebulowa
Chowacz szczypiorak występuje powszechnie w całej Polsce i atakują cebulę, szalotkę, pory oraz czosnek. Chrząszcze poskrzypki cebulowej mogą pojawić się na cebuli w Polsce południowej i południowo-wschodniej.
Chowacz szczypiorak
Opis i cykl rozwojowy szkodnika
Chrząszcze chowacza szczypioraka (Oprophinus suturalis) są czarne, pokryte szarymi łuskami, długości do 3 mm. Jaja są owalne, żółte, długości do 0,5 mm. Larwy beznogie, żółte z brązową głową, długości do 7 mm.
Zimują chrząszcze w ściółce, w resztkach roślin pozostawionych po zbiorze na miedzy i pod grudkami ziemi. Pod koniec kwietnia przelatują na plantacje (wschody cebuli uprawianej konwencjonalnie i z siewu letniego), gdzie odżywiają się szczypiorem. Samice składają jaja w tkankę liści. Larwy żerują wewnątrz szczypioru. Pod koniec rozwoju larwy schodzą do ziemi na przepoczwarczenie. Chrząszcze drugiego pokolenia pojawiają się w lipcu i sierpniu. Po żerowaniu uzupełniającym schodzą na zimowanie.
Objawy żerowania chowacza szczypioraka
Szkody wyrządzają larwy żerujące wewnątrz szczypioru i owady dorosłe, żerujące na szczypiorze. Na szczypiorze widoczne są rzędy drobnych otworów. Larwy żerują wewnątrz liści, zgryzając miękisz tak jak gąsienice wgryzki szczypiorki – na szczypiorze są widoczne wąskie, podłużne, jasne pasemka z nieuszkodzoną z wierzchu skórką. Silnie uszkodzone liście żółkną, a następnie przedwcześnie zasychają. Największe szkody wyrządzają w maju i czerwcu.
Zwalczanie chowacza szczypioraka
Ważne w ograniczeniu szkód powodowanych przez chowacza są zabiegi profilaktyczne:
- po zbiorach należy wykonać orkę głęboką, która niszczy zimujące chrząszcze,
- sprzątać i niszczyć wyschnięte chwasty, w których mogą zimować chrząszcze,
- nie przechowywać w przechowalniach uszkodzonych roślin, a odpadki przechowalniane dokładnie niszczyć, stanowią źródło nalotu szkodnika na nowe uprawy,
- zachować izolację przestrzenną od ubiegłorocznych upraw cebuli, upraw cebuli ozimej, a także od upraw porów zostawionych na zimowanie w gruncie,
- jesienią w pasie położonym wzdłuż przyszłorocznego pola jako roślinę pułapkową należy sadzić dymkę lub wysiać rząd cebuli ozimej. Gromadzące się wczesną wiosną na szczypiorze chrząszcze należy opryskać insektycydem i przyorać.
Ochrona chemiczna
Zwalczanie należy przeprowadzić po stwierdzeniu pierwszych uszkodzeń na szczypiorze (faza 1–3 liści). Zabiegi należy wykonać zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu. Do tego celu zarejestrowane są środki ochrony roślin zawierające substancje czynne zawierające acetamipryd (np. Mospilan 20 SP).
Poskrzypka cebulowa
Chrząszcz poskrzypki cebulowej (Lilioceris merdigera) jest czerwonoceglasty, długości 6–8 mm. Larwy brązowożółte, długość 8 mm, są często pokryte śluzem. Szkody wyrządzają osobniki dorosłe i larwy. Zimują chrząszcze w gruncie. W sezonie występują dwa pokolenia.
Ich szkodliwość, rozwój i zwalczanie są podobne, jak w przypadku chowacza szczypioraka.