Cebula z dymki – zalecenia nawozowe
W trakcie warsztatów cebulowych firmy Bejo Zaden, które odbyły się 18 lipca, Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przedstawił zalecenia dotyczące nawożenia cebuli z dymki jakie zastosowano w gospodarstwie państwa Nowińskich w miejscowość Radunek.
Jak podkreślał Wojciech Kopeć nawożenie plantacji uzależnione jest od wyników analizy gleby. Ilość składników pokarmowych powinna być dostosowana do wymagań danego gatunku. Na plantacji państwa Nowińskich jest gleba lekka, wyniki analizy wykazały małą zawartość magnezu.
Nawożenie przedsiewne cebuli
Przed sadzeniem cebuli dymki, które odbyło się 20 marca, zastosowano łącznie 800 kg różnych nawozów. W styczniu wysiano nawóz na bazie soli potasowej, siarczanu magnezu, z dodatkiem chlorku sodu. Dzięki wczesnemu terminowi nawożenia część chlorków została wymyta poza zasięg systemu korzeniowego cebuli. – W przypadku deszczowych zim nawożenie potasowe na wiosnę trzeba zwiększyć – mówił W. Kopeć. Przed sadzeniem dymki został zastosowany jeszcze fosforan amonu czyli standardowy nawóz fosforowy oraz YaraBela Nitromag – nawóz granulowany zawierający 27% azotu.
Nawożenie pogłówne cebuli
Pogłównie najpierw zastosowano saletrę amonową YaraBela Extran 33,5. Na początku maja producent sięgnął po nawóz Yara Mila Complex (nawóz wieloskładnikowy), który nie wymaga wymieszania z glebą. Następnie 15 maja zastosowano saletrę wapniową YaraLiva Tropicote. Z uwagi na lżejszą glebę na plantacji cebuli po 20 maja wysiano nawóz Unika Calcium czyli dodatkową dawkę potasu.
Do nawożenia dolistnego użyto nawozu Kristalon Zielony (NPK 18-18-18 + micro), który przyspiesza intensywny wzrost szczypioru. Po uszkodzeniach spowodowanych zabiegami herbicydowymi zastosowano Kristalon Foto (nawóz wieloskładnikowy). W czerwcu podano Kristalon Pomarańczowy (NPK 6-12-36 + micro) i Czerwony (NPK 12-12-36 + micro) w celu poprawienia transportu asymilatów ze szczypioru do zgrubienia cebulowego. Zasychaniu końcówek liści skutecznie zapobiegano poprzez opryskiwanie roślin mieszaniną nawozu Calcinitu z Mikromiksem.
Autor: Anna Czarnecka, Sylwia Świeczkowska-Zając