Spotkanie ogórkowe w Złotopolicach – biostymulacja i naturalna ochrona
W trakcie dnia ogórka firmy Rijk Zwaan, poświęconego uprawie ogórków polowych, polecano rozwiązania do biologicznej ochrony i biostymulacji roślin stosowane na plantacji. Wśród nich znalazły się preparaty firmy Andermatt Polska, Koppert i Yara Polska.
Pożyteczne bakterie
Jak informował Bartłomiej Drzazga, firma Andermatt na polskim rynku obecna jest od niedawna, natomiast globalnie istnieje od ponad 35 lat. Specjalizuje się m. in. w produkcji biologicznych i niechemicznych środków ochrony roślin oraz preparatów na bazie pożytecznych mikroorganizmów. W globalnym portfolio firmy jest ponad 200 produktów.
Na plantacji ogórka i pomidora został zastosowany preparat RhizoVital C5 zawierający bakterie Bacillus atrophaeus ABi05. Bakterie kolonizują system korzeniowy i ryzosferę, dzięki czemu wspierają jego rozwój, wpływają na duże lepsze ukorzenienie oraz umożliwiają roślinie efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych i wody z podłoża. Dodatkowo konkurują z patogenami o przestrzeń życiową co poprawia zdrowotność roślin. Bakterie Bacillus atrophaeus ABi05 działają już w temperaturze gleby 8⁰C, co jest szczególnie istotne w uprawach wczesnowiosennych. Dzięki temu rośliny mogą szybciej rozwijać się i przetrwać ewentualne niekorzystne warunki środowiskowe.
W uprawie ogórka preparat został zastosowany trzykrotnie (tuż po siewie i ponownie po kilku tygodniach) w dawce 0,5 l/ha, został podany przez system fertygacyjny. Na plantacji pomidora (uprawa bez fertygacji) rozsada przed sadzeniem była moczona w 0,4% roztworze preparatu, a po kilku tygodniach wykonano opryskiwanie roślin w dawce 0,5 l/ha.
Preparat można mieszać z większością nawozów, fungicydów, insektycydów a nawet herbicydów. W przypadku oprysku pH cieczy roboczej powinno wynosić 5-9.
Pożyteczne nicienie do walki ze śmietką
Małgorzata Czarnecka z firmy Koppert przybliżyła metody zwalczania śmietki kiełkówki. Szkodnik jest dużym problemem na plantacjach ogórka uprawianego bezpośrednio z siewu do gruntu. Nie mam chemicznych środków ochrony zabezpieczających nasiona na okres kiełkowania, które mogłyby zostać zastosowane w formie doglebowej (na przykład poprzez podsiewanie). W związku z tym szkodnik może powodować dużo strat. Ponadto, cykl życiowy szkodnika, w którym jest on bardziej wrażliwy na insektycydy jest relatywnie krótki.
Firma Koppert zaleca stosowanie nicieni entomopatogenicznych (owadobójczych), które wnikają do larw śmietki. Najpierw zniechęcają je do żerowania, zmniejszają mobilność, a następnie doprowadzają do śmierci. Zalecana dawka wynosi trzy miliardy nicieni na hektar. Preparat (Capirel lub Entomen) najczęściej aplikowany jest poprzez linie kroplujące bądź poprzez opryskiwacze ręczne (po uprzednim usunięciu filtrów o średnicy mniejszej niż 0,3 mm). W trakcie opryskiwania należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Pożyteczne nicienie zachowują żywotność w glebie do około 3 tygodni po wykonaniu zabiegu. Bardzo ważne jest utrzymanie wilgotności w glebie powyżej 75%. – Z obserwacji i wyników badań wśród naszych klientów wynika, że skuteczność nicieni jest na poziomie około 95-98%, w zależności od presji szkodnika – podsumowała M. Czarnecka.
Biostymulator na bazie krzemu
Actisil to preparat biostymulujący firmy Yara Polska na bazie kwasu ortokrzemowego stabilizowanego organicznie. Wzmacnia rośliny i uodparnia na działanie warunków stresowych. Po zastosowaniu preparatu powstaje więcej korzeni bocznych pierwszego drugiego i trzeciego rzędu. Preparat pomaga w regeneracji roślin na plantacjach chwilowo podtopionych. Ogranicza także wzrost wydłużeniowy roślin. – Krótsze pędy ogórka są pożądane przy zbiorze tradycyjnym (ułatwia to przejścia między rządami) i „samolotowym” (ogórki są lepiej widoczne) – mówił Wojciech Kopeć z firmy Yara Polska.
Autor: Anna Czarnecka, Sylwia Świeczkowska-Zając