Jaki był sezon uprawy papryki polowej 2024?
Uprawa papryki polowej zyskuje na popularności jak nigdy dotąd! Coraz więcej ogrodników decyduje się na tę dochodową produkcję. Rosnące ceny na rynku oraz zwiększone zapotrzebowanie zakładów przemysłowych sprawiają, że papryka staje się jednym z najbardziej opłacalnych warzyw sezonowych.
Dowiedz się co stoi za tym trendem i jakie korzyści czekają na producentów papryki?
Papryka polowa przez kolejny rok utrzymuje się na wysokiej pozycji wśród popularnych gatunków do uprawy w polu. Na przestrzeni ostatnich lat powierzchnia uprawy papryki znacznie wzrosła. Lubelszczyzna to główny region specjalizujący się w produkcji tego gatunku. Przetwórstwo w dalszym ciągu jest zainteresowane kupnem papryki, a plany zakupowe zakładów rosną, wraz z nimi roślinie powierzchnia uprawy.
Zainteresowanie produkcją papryki polowej w ostatnich latach przeniosło się również w rejon Kujaw. Gospodarstwa odważniej inwestują w ten gatunek, tym bardziej że największy zakład przetwórczy w tym rejonie planuje w niedługim czasie poszerzyć swoją ofertę o paprykę polową.
W rejonie Radomia, gdzie króluje produkcja papryki tunelowej, popularność zyskuje papryka polowa zrywana „na zielono”, z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych rynek lub eksport.
Relacja ceny do jakości
Cena papryki krojonej pod koniec tego sezonu kształtowała się na poziomie około 3,5 zł/kg, jest ona opłacalna dla ogrodników. Początek kampanii skupowej w niektórych zakładach zapowiadał się bardzo obiecująco ze względu na atrakcyjną cenę. Niektóre zakłady zaczynały sezon z cena 4,20 zł/kg za krojoną paprykę. Średnia cena w sezonie za krojoną paprykę wynosiła 3,30 zł/kg. Średni plon tego warzywa, w zależności od warunków uprawowych i pogodowych, waha się pomiędzy 20 do 40 ton z hektara. Wzorcowe gospodarstwo z Lubelszczyzny stawiające od lat na uprawę papryki odmiany Aristotle uzyskało zbiory w wysokości 1,5 kg krojonej papryki z jednej rośliny, co przy zagęszczeniu uprawy wynoszącym 40 tys. roślin na hektar dało plon wysokości 60 ton z hektara! Papryka Playmaker u najlepszych producentów nie odbiegała pod względem plonu od odmiany Aristotle.
Klucz do sukcesu – jak zwiększyć wydajność i opłacalność uprawy papryki polowej?
Najważniejszym czynnikiem warunkującym wysokość plonu i jego jakość jest dostęp do wody. Papryce trzeba zapewnić możliwość regularnego podlewania. Bez takiej możliwości uprawa papryki jest wielce ryzykowna.
W tym roku dla papryki czynnikiem dyskwalifikującym była zawartość kadmu, norma dopuszczanego poziomu tego metalu została zaostrzona w tym roku z 0,05 mg/kg do 0,02 mg/kg.
Dla wielu producentów wysoka zawartość kadmu stanowi spory problem, ponieważ od lat borykają się z jego wysoką zawartością w glebie a tegoroczny przebieg pogody w niektórych regionach nie ułatwiał obniżania zawartości tego pierwiastka w plonie. Długotrwałe susze i brak możliwości nawadniania pól ograniczały możliwość zwiększenia turgoru roślin, a tym samym powodowały kumulację zawartości szkodliwego pierwiastka.
Mechanizacja produkcji pozwala ograniczyć zależność od pracowników sezonowych. Inwestycja w taśmowe maszyny do krojenia papryki pozwala usprawnić pracę.
Wpływ pogody w 2024 r. na produkcję
Odmiany przystosowane do zmiennych warunków klimatycznych, sprawdzone na różnych glebach i w zmiennych temperaturach na przełomie sierpnia i września, na przestrzeni lat.
Od dwóch lat w Polsce notuje się wzrosty temperatur. W ubiegłym roku odnotowano średnią roczna temperaturę na poziomie 10°C . Był to wynik o 1,3 stopnia wyższy, od średniej rocznej wieloletniej. Ubiegły rok jak również obecny zalicza się do ekstremalnie ciepłych. Tegoroczny najwyższy pomiar temperatury zanotowano w lipcu na poziomie 36,5°C.
Papryka polowa jest gatunkiem ciepłolubnym i wymagającym dużego nasłonecznienia. Duża dostępność słońca sprzyja wybarwianiu się owoców na czerwono.
Tegoroczny sezon okazał się ponownie sprzyjający pod tym względem. Papryka w 90% wybarwiała się na czerwono a owoce pierwszych, wczesnych odmiany, takich jak Red Mountain czy King Arthur, można było zbierać na początku drugiej połowy sierpnia. W zależności od pogody, na wielu różnych odmianach, skrajnie wysokie temperatury w momencie pojawiania się pierwszych zawiązków, skutkowały różnego rodzaju zniekształceniami owoców. Duże, wielokomorowe papryki ze spłaszczonym dnem owocni są efektem zawiązania owoców w temperaturze nieoptymalnej.
Anomalie pogodowe po raz kolejny przyspieszyły wegetację. Zawiązki owoców pojawiły się już na początku lipca, a pełnowymiarowe owoce z pierwszymi smugami świadczącymi o rozpoczęciu procesu wybarwiania – w pierwszych dniach sierpnia.
Pomimo dużej dostępności słońca, producenci borykali się z niedoborem opadów. Gospodarstwa w większości prowadzone są bez możliwości nawadniania, dlatego często produkcja cierpiała z powodu braku wody, nie osiągając pełnego potencjału plonotwórczego.
Choroby i szkodniki w produkcji papryki w 2024 r.
Pod względem presji chorób ten rok był również wymagający. Oprócz suchej zgnilizny wierzchołków owoców, zgnilizny twardzikowej czy szarej pleśni, ten rok wyróżniał się silną presją wciornastków, z którymi producenci nie mogli się uporać ze względu na ograniczone możliwości ochrony.
Ten rok pomimo wysokich temperatur, przypominających niekiedy klimat hiszpański, czy tan, panujący w Ameryce Południowej, z której pochodzi ten gatunek, pod wieloma względami był wymagający. Dlatego jak co roku należy zwrócić szczególna uwagę na mocne odmiany papryki, które poradzą sobie w skrajnych dla polskiego klimatu warunkach.
Aristotle – papryka polowa, której możesz zaufać!
- Sprawdzona i niezawodna odmiana papryki, wyróżnia się mocnym systemem korzeniowym, który zapewnia stabilny plon niezależnie od warunków pogodowych i rodzaju gleby.
- Jej ciężkie owoce o grubej, soczystej ściance to wyznacznik wysokiej jakości i zysków.
- Aristotle to odmiana która nie zawiedzie, nawet w trudnych sezonach.
Playmarker to siła korzeni, moc owoców!
- Kompaktowa roślina o mocnym wigorze.
- Mocny system korzeniowy.
- Zbalansowany wzrost.
- Wysoki pakiet odporności.
- Duże i ciężkie owoce o grubej ściance.
- Owoce lekko wydłużone w kolorze ciemnoczerwonym.
- Wysoki potencjał plonotwórczy – niezawodny wybór na każde pole.
MOCNY SYSTEM KORZENIOWY
DOBRE OKRYCIE OWOCÓW
DUŻY I CIĘŻKI OWOC
GRUBA ŚCIANKA
Odmiany które wyróżniają się wczesnym wybarwianiem owoców to King Arthur i Red Mountain. W drugiej połowie sierpnia nawet przy chłodniejszej pogodzie ich owoce są gotowe do zbioru „na czerwono”.
Mając w asortymencie odmiany o różnej wczesności można doskonale zaplanować swoją produkcję tak, aby zapewnić ciągłość zbiorów – zaczynając już od drugiej połowy sierpnia.
Dlatego ekonomiczne podejście to nie tylko bilans kosztów produkcji i zysków, ale dobrze zaplanowana uprawa pod kątem wczesności oraz dobrze dobrane odmiany, które swoją niezawodnością pozwolą na zakończenie sezonu sukcesem.