Odmiany warzyw kapustnych z oferty Enza Zaden
W Zielonej, w gminie Koniusza 8 stycznia br. firma Enza Zaden i firmy towarzyszące (Yara, GPR Krasoń, Agrarius i BASF) zorganizowały seminarium dla producentów warzyw. W pierwszej części artykułu przedstawiam propozycje odmianowe warzyw kapustnych hodowli Enza Zaden, które przedstawił podczas swojego wystąpienia Bernard Zioło.
Kalafiory od wiosny do jesieni
Do upraw tunelowych i pierwszych nasadzeń pod bezpośrednimi osłonami polecany jest kalafior Xenia F1 o 65 dniach wegetacji. Dobrze znosi trudne, zmienne warunki środowiskowe wiosną. Na tle wczesnych odmian konkurencyjnych choć zbiera się go o kilka dni później to jednak „nadrabia” wyrównaniem roślin i róż, co pozwala na lepszą organizację zbioru. Ponadto róże Xenii F1 są zwarte i dobrze okryte liśćmi. Typową odmianą pod płaskie osłanianie włókniną, późniejszą o kilka dni, jest Elintos F1. Charakteryzuje się świetnym okryciem róż i silnym wigorem roślin niewrażliwych na jarowizację. Róże są zwarte i białe. Jak poinformował Bernard Zioło to odmiana rekomendowana do zbiorów już na przełomie maja i czerwca, a z uwagi na dużą masę nadaje się do sprzedaży na zaopatrzenie supermarketów. Najbardziej popularną odmianą kalafiora z oferty Enza Zaden jest Chione F1. Wyróżniającą cechą jest uniwersalność tej odmiany, ponieważ świetnie sprawdza się zarówno na wczesne, jak i późniejsze nasadzenia. Dobrze toleruje wysoką temperaturę oraz niedobory wody. Prelegent podkreślił, że Chione F1 wiąże róże handlowe dobrej jakości również w trudnych warunkach środowiskowych, kiedy wzrasta zagrożenie wystąpienia zmian fizjologicznych, dyskwalifikujących towar. Nie ma tendencji do jamistości głąba. Ta odmiana znajduje uznanie wśród wielu producentów dlatego też, że można ją zbierać zarówno do skrzynek, jako tzw. „szóstki” lub „ósemki”, jak i sprawdzi się w sprzedaży „na wagę” – róże mają duże rozmiary i są ciężkie. Można ją sadzić od końca marca do końca czerwca do zbioru od połowy czerwca aż do końca października, również na zaopatrzenie rynku przetwórczego.
Aktualna sytuacja na rynku kapust
Przedstawiciel firmy Enza Zaden zwrócił uwagę, że zbiory kapusty białej od kilku lat systematycznie spadają. Trend ten jest obserwowany niekiedy również wśród producentów tego warzywa mających stabilny rynek zbytu. Co ciekawe po raz kolejny gmina Koniusza przewyższyła pod względem powierzchni uprawy kapusty wieloletnią „kapuścianą stolicę Polski” – gminę Charsznica (według danych ARiMR). Rejony te różnią się między sobą m.in. doborem odmian, a co za tym idzie ich przeznaczeniem. W gminie Koniusza kapusta jest częściej uprawiana na rynek warzyw świeżych i stanowi element intensywnie prowadzonego płodozmianu. Z kolei w gminie Charsznica dominuje uprawa kapust o dłuższym okresie wegetacji z przeznaczeniem na przetwórstwo i przechowywanie, niejednokrotnie jest jedynym plonem z danego pola w ciągu sezonu.
Sprawdzone i nowe odmiany kapusty głowiastej białej
Najwcześniejszą kapustą białą z oferty firmy Enza Zaden jest Sunta F1, rekomendowana do uprawy w tunelach i na pierwsze nasadzenia pod włókniny. Charakteryzuje ją 62-dniowy okres wegetacji i duże wyrównanie roślin. Jak na odmianę wczesną wyróżnia się osadzeniem główki na wysokim głąbie, co ogranicza problemy z gniciem spodnich liści. Może być więc sadzona z powodzeniem nawet sadzarką talerzową. Jej główki są odporne na pękanie i osiągają do 2 kg. Sunta F1, podobnie jak większość odmian selekcji Takii Seeds, wcześnie tworzy główkę i stopniowo przyrasta, dzięki czemu ma długie okno zbiorcze. Nowością do uprawy pod płaskimi okryciami i „pod chmurką” jest kapusta Gepard F1 (następca odmiany Cheeta F1). Rośliny tej odmiany mają mocne, ciemnozielone liście i silny wigor. Bardzo dobrze toleruje okresowe niedobory wody. Jej główki dorastają średnio do 3,5 kg, choć w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć ponad 4 kg. Zależnie od terminu nasadzeń zbiera się ją w czerwcu i lipcu. Do uniwersalnych kapust z przeznaczeniem na zbiory letnie należy m.in. Commander F1. Wiąże ona lekko spłaszczone główki, więc świetnie nadaje się na rynek tradycyjny, wymagający kapust o dużych gabarytach. Mogą być one wcześniej zbierane do skrzynek po osiągnięciu ok. 2 kg, jak również później – gdy główki osiągną masę nawet do 7 kg. Producenci łatwo mogą to regulować gęstością nasadzeń (dla tej odmiany mieści się ona w zakresie 25-45 tys./ha). Atutem odmiany jest zwiększona tolerancja na choroby bakteryjne wywołane przez Xanthomonas. Stosunkowo nową odmianą w portfolio firmy Enza Zaden w segmencie kapust płaskich jest Green Prime F1 o krótkim, 60-dniowym okresie wegetacji. Zaletą odmiany jest odporność na niektóre rasy kiły kapusty. Aby w pełni wykorzystać wczesność wiązania twardych, wyrównanych i dobrej jakości główek o średniej masie 2 kg wykładowca rekomendował tę odmianę do nasadzeń od końca lipca do ok. 10 sierpnia.
Bernard Zioło wspomniał również m.in. o nowej odmianie kalarepy Keyah F1, o nieco krótszych liściach od dobrze znanej odmiany Solares F1. Wyróżnia się ona bardzo dobrą zdrowotnością i tolerancją na choroby, nawet w warunkach wzmożonej presji patogenów.