Warsztaty cebulowe firmy Syngenta w Więcławicach – odmiany i ochrona cebuli
18 sierpnia, w gospodarstwie Grupy Luvega, odbyło się spotkania zorganizowane przez firmę Syngenta. Zaprezentowano na nim szeroką paletę odmian cebuli typu hiszpańskiego i rijnsburger. Omówiono także ochronę cebuli z wykorzystaniem fungicydów koncernu Syngenta. Współorganizatorami warsztatów były firmy: Grupa Mularski, Yara Poland oraz Agro Sharing i Paw-Rol.
Odmiany cebuli
Jak informował Marek Zieliński z firmy Syngenta wszystkie prezentowane odmiany wysiewane były 30 marca, w ilości 3 jednostki nasion na hektar. Przypomniał, że ofercie firmy znajdują się m.in. nasiona pobudzone do kiełkowania, w przypadku których zamówienia należy składać z wyprzedzeniem (w listopadzie lub grudniu).
Odmiany cebuli typu hiszpańskiego
W porównaniu z cebulami typu Rijnsburger charakteryzują się silniejszym systemem korzeniowym, szybszym wzrostem, ale krótszym okresem magazynowania. Mają bardzo wysoki potencjał plonotwórczy. Cebule są kształtu kulistego i mają duży kaliber. Zazwyczaj przeznaczone są na potrzeby przetwórstwa (głównie do obierania), ale także mogą być przechowywane przez kilka miesięcy.
Z portfolio firmy Syngenta polecano odmiany: Banko (bardzo duże cebule), Bosko F1 (wczesna odmiana, nie wybija w pędy kwiatostanowe, łuska w kolorze brązowym), Prezo F1 (najwcześniejsza odmiana głównie na cele przetwórcze i przechowanie do grudnia) oraz Disko F1 (wczesna odmiana, jasnobrązowa łuska, bardzo cienka szyjka, z możliwością przechowywania do lutego).
Uzupełnieniem oferty cebul typu hiszpańskiego jest odmiana Darko F1 o ciemnoczerwonej łusce. Może być produkowana z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych i do krótkiego przechowywania.
Odmiany cebuli typu Rijsburger
Ten typ cebul przeznaczony jest przede wszystkim do długiego przechowywania. Z odmian średnio wczesnych Marek Zieliński polecał odmiany: Nation F1 (bardzo twarde cebule o złocistym kolorze łuski), Medaillon F1 (łuska w kolorze żółtobrązowym, odmiana także na słabsze gleby), Promotion F1 (jasna łuska, nieco grubsza szyjka, mocny system korzeniowy), Vision F1 (uniwersalna w zastosowaniu, przechowywanie do przełomu maja i czerwca). Progression F1 to średnio późna odmiana, przeznaczona na świeży rynek, dla przetwórstwa i do bardzo długiego przechowywania. Bardzo dobrze sprawdza się na każdej glebie. Z odmian wczesnych polecano: Revelation F1 (cebule bardzo wyrównanej wielkości, z przeznaczeniem na świeży rynek) i Starton F1.
W segmencie cebul czerwonych przedstawiciel firmy Syngenta polecał nowość Allurion F1. Odmiana ma mocną łuskę, długą i cienką szyjkę. Nadaje się do bardzo długiego przechowania (maj-czerwiec).
Konwencjonalna ochrona cebuli przed chorobami
Ze względu na złe warunki atmosferyczne i silną presję chorób w tym sezonie zabiegi należało wykonywać częściej, to znaczy co 5-7 dni (standardowo zalecane są co 10 do 14 dni). W gospodarstwie były problemy z mączniakiem rzekomym. Pierwszy zabieg wykonano środkiem Scorpion 325 SC (azoksystrobina i difenokonazol), następnie wykorzystano produkt Amistar 250 SC (azoksystrobina), który w gospodarstwie stosowany był trzykrotnie. Do ostatniego zabiegu użyto fungicydu Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil), który zabezpiecza cebulę przed chorobami przechowalniczymi.
Technologie w produkcji cebuli
Maszyny rolnicze własnej produkcji: przenośniki ale również do obróbki cebuli, składowania i ładownia prezentowała firma Paw-Rol.
Maszyny rolnicze i części zamienne ma w swojej ofercie firma Agro-Pol, która jest autoryzowanym dystrybutorem ciągników marki Zetor.
Firma Agro Sharing oferuje na wynajem (krótko lub długoterminowy) ciągniki marki John Deere oraz sprzęt przydatny w produkcji cebuli (i nie tylko).
Przedstawiciel Grupy Mularski omówił zalety produkcji cebuli i ziół z rozsady.
Nawozy wapniowe Czarna Kreda (Grupa Mularski) to młody , miękki węglan wapnia pochodzenia naturalnego zawierający kwasy humusowe i związki organiczne. Dostępne są w formie sypkiej i granulowanej. Regulują odczyn pH gleby, stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie. – Mogą być wykorzystane uprawach w ekologicznych, mają certyfikat Eko – informowała Julita Maj. W produkcji cebuli polecane są do zastosowania przedsiewnego ale mogą być stosowane także pogłównie. Wzmacniają rośliny, są one bardziej odporne na patogeny.
Przedstawiciel firmy Yara Poland polecał saletrę wapniową Tropicote, która zapewnia dobre odżywienie roślin w wapń i polepsza właściwości przechowalnicze cebul. W gospodarstwie stosowany był także nawóz wieloskładnikowy YaraMila Complex.
Autor: Anna Czarnecka, Sylwia Świeczkowska-Zając