Brokuły – znane odmiany i znane propozycje z Syngenty
Pod koniec września pokaz odmian kalafiorów i brokułów w Sobianowicach, w województwie lubelskim, zorganizowała firma Syngenta. Partnerami wydarzenia były chłodnia Agram SA, Grupa Producentów Rozsad Krasoń i przedsiębiorstwo AD-ROL. W poprzednim artykule przedstawiłem znane i nowe odmiany kalafiora. Tę część relacji poświęcam znanym propozycjom i nowościom w asortymencie brokułów.
Poprzednia, obszerna część relacji poświęcona była odmianom kalafiora, ale na kolekcji w Sobianowicach zaprezentowano również dwie odmiany brokułów z hodowli Syngenty.
Brokuł Beany
Brokuł Beany F1 podczas spotkanie pod koniec września był dojrzałości zbiorczej. Jak informował Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta odmiana ta jest rekomendowana do uprawy poplonowej (z sadzenia od 20 lipca). Wiąże wyrównane róże, osiągające średnio 1 kg po 75-80 dniach od posadzenia rozsady. Nie ma skłonności do chorób fizjologicznych, takich jak np. jamistość głąba czy przerastania róży liśćmi. Jest to odmiana wszechstronna, spełniająca kryteria rynku przetwórczego i rynku warzyw świeżych. Dobrze znosi chłodne warunki i w warunkach przedłużającej się jesieni może być z powodzeniem sadzony nawet w pierwszych dniach sierpnia (zależnie od regionu kraju i przebiegu pogody). Bardzo dobre wyrównanie roślin pozwala na skoncentrowany zbiór róż brokułu Beany F1. Róże tej odmiany dobrze nadają się do mechanicznego różyczkowania.
Brokuł Sambuco
Tegoroczną nowością w „brokułowym” portfolio Syngenty jest odmiana Sambuco F1. Brokuł ten zasługuje ona na szczególną uwagę ze względu na wrodzoną odporność na kiłę kapusty, co jest ważną nowością w hodowli tego gatunku. Ma on długi okres wegetacji (90-95 dni) i jest polecany do uprawy całorocznej (nasadzenia od wiosny do połowy lipca). Jego rośliny charakteryzują się silnym wigorem i tworzą ciężkie, zwarte róże.