Rynek i odmiany marchwi
Podczas Forum Doradców Warzywniczych, które odbyło się 10 grudnia 2024 w Warszawie Mariusz Kąkol z firmy Bayer, reprezentujący markę Seminis, przekazał informacje na temat rynku marchwi. W drugiej części swojego wystąpienia przedstawił ciekawe odmiany marchwi do uprawy towarowej w Polsce.

Rynek marchwi
– Produkcja marchwi, w porównaniu do cebuli (czyt. artykuł: Rynek i odmiany cebuli), jest znacznie stabilniejsza. Wahania powierzchni upraw wynoszą kilkaset hektarów, nie ma tak dużych skoków, jak w przypadku cebuli. Marchew to gatunek bardziej wymagający w uprawie, co wiąże się z koniecznością posiadania profesjonalnych kombajnów i linii produkcyjnych – rozpoczął wykład na temat rynku marchwi Mariusz Kąkol. – Na rynku widać również rosnące wsparcie sieci handlowych dla mniejszych producentów, co przyczynia się do stabilizacji produkcji. Różne dane wskazują na wzrost konsumpcji w Polsce – kontynuował. Wojna na Ukrainie otworzyła okno eksportowe na wschód przez cały rok. Nasiona wczesnych odmian sprzedawały się w minionym sezonie dobrze, jednak Ukraina nie zaimportowała tej marchwi, co doprowadziło do kumulacji towaru na krajowym rynku.

Jesteśmy trzecim producentem marchwi w Europie. Szacowana wielkość produkcji marchwi w Polsce na 2024 rok to 572 tys. ton, co oznacza spadek wobec 2023 r. Powierzchnia uprawy marchwi w 2024 r. wzrosła o 674 ha wobec 2023 r. osiągając powierzchnię 14046 ha. W tym roku wczesne odmiany przyniosły dobre wyniki, a producenci byli zadowoleni z cen (2,4-2,6 zł/kg w czerwcu), mimo że wydajność nie była wysoka. W lipcu i sierpniu ceny na rynku warzyw świeżych spadły, a ceny marchwi kierowanej do przemysłu były wyższe, niż tej na rynku świeżym. Jak podkreślił M. Kąkol, to rzadko spotykana sytuacja, ale powierzchnia upraw przemysłowych w Polsce znacznie się zmniejszyła.
Problemy ze zdrowotnością marchwi wystąpiły szczególnie w rejonach o wysokiej wilgotności, gdzie presja chorobowa była wysoka. W niektórych rejonach warunki były bardzo dobre, jak w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Natomiast na Mazowszu wystąpiła znaczna susza, z minimalną ilością opadów. Pojawił się poważny problem z jakością marchwi, dlatego niektórzy producenci sprzedawali swoje plony bezpośrednio z pola, ponieważ występowały mikrospękania oraz przebarwienia korzeni i obawiali się przeznaczać taką marchew do przechowywania.
Odmiany marchwi z oferty Bayer – Seminis
– Możemy się pochwalić, że sprzedaż naszych odmian późnych rośnie niemal o 100% rok do roku. Cieszymy się z tego sukcesu i wprowadzamy odmiany marchwi na segment wcześniejszy, ponieważ jest na nie zapotrzebowanie – przekazał informacje M. Kąkol.
Carruba to jedna z odmian firmy, która w tym roku osiągnęła rekordową sprzedaż. Firma wprowadziła promocję, aby zachęcić producentów do skorzystania z tej odmiany. Pod względem uniwersalności ta odmiana potwierdza swoją wszechstronność, a także charakteryzuje się wysoką wydajnością, co w przypadku wcześniejszych odmian marchwi jest różne. Odmian jest odporna na choroby, nadaje się do zbioru mechanicznego. Korzeń jest wyrównany, o długości 19-21 cm, o dobrej trwałości. Nie ma tendencji do jarowizacji, co sprawia że pozostaje wysokiej jakości.
Druga propozycja to odmiana Caribou, która zdobyła uznanie na rynku. Jakość tej odmiany jest wyjątkowo wysoka – wytwarza wyrównane i gładkie korzenie, nie mają tendencji do pęknięć. Jest to odmiana uniwersalna na różne stanowiska. Można przechowywać ją do kwietnia-maja, a po umyciu nie ma widocznych przebarwień. – Obecnie mamy gospodarstwa, które uprawiają od 80 do 100 hektarów Caribou. Jeśli takie gospodarstwa uwierzyły w nasze odmiany, to zasługują one na uwagę i zainteresowanie – podsumował M. Kąkol.



