Szkodniki glebowe w uprawach polowych warzyw – Rolnica zbożówka
Rolnice są szkodnikami polifagicznymi - żerują na zbożach trawach i warzywach. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest rolnica zbożówka (Agrotis segetum), która atakuje wiele roślin uprawnych, takich jak: warzywa kapustne i korzeniowe, cebula, por, burak ćwikłowy, ziemniak. Często występują również: rolnica czopówka (Agrotis exclamationis), rolnica panewka (Agrotis c-nigrum), rolnica gwoździówka (Agrotis ypsilon).
Opis szkodnika
Rolnica zbożówka to nocny motyl z brązowym tułowiem i jaśniejszym, silnie segmentowanym odwłokiem. Rozpiętość skrzydeł dochodzi 40-45 mm. Przednie skrzydła są ciemnobrunatne z rysunkiem w kształcie ciemnych, falistych linii. Tylne skrzydła są jaśniejsze.
Gąsienice rolnicy zbożówki są duże, długości od 30 do 60 mm i około 5 mm grubości, jasnoszare, szarobrunatne lub oliwkowozielone, z ciemną linią na grzbiecie i znamieniem na głowie w kształcie litry X. Spód ciała mają w jaśniejszym kolorze. Po dotknięciu zwijają się w kłębek.
Poczwarka czerwonobrunatna, ma długość do 20 mm, jest zamknięta.
Cykl rozwojowy
Szkodliwość
Zwalczanie metodą integrowanej ochrony roślin:
- Jedną z podstawowych zasad w przeciwdziałaniu występowaniu szkodników glebowych jest przestrzeganie prawidłowego zmianowania. Bardzo istotną rolę ogrywają zabiegi agrotechniczne – rolnice najlepiej zwalczać mechanicznie. Należy wykonać podorywkę bezpośrednio po zbiorze roślin oraz jesienią głęboką orkę.
- Jeżeli na okolicznych uprawach w poprzednim sezonie stwierdzono uszkodzenia powodowane przez te szkodniki, to przed założeniem uprawy należy wykonać kilka odkrywek glebowych, o powierzchni około 1 m2 (10-16 szt./ha) na głębokość do 25 cm.
- Próg zagrożenia wynosi 4-6 larw na m2.
- W sezonie wegetacyjnym na plantacjach i w ich pobliżu należy niszczyć chwasty, na których samice chętnie składają jaja.
- Do odławiania samic motyli stosuje się pułapki feromonowe: typu delta – w kształcie trójkątnego „domku” z podłogą lepową oraz dyspenserem feromonowym – oraz typu kominowego (składa się z plastikowego daszka z otworem, w którym umieszcza się koszyczek wraz z dyspenserem, części środkowej z lejkiem i przezroczystym pojemnikiem). Oba typy pułapek należy umieścić w uprawie na stojaku z uchwytem, ponad wierzchołkiem roślin. Należy je regularnie lustrować na obecność szkodników oraz regularnie wymieniać dyspensery feromonowe (zazwyczaj raz w miesiącu) i podłogi lepowe (pułapki delta). Dyspensery dopasowane są do konkretnego gatunku rolnicy.
- W przypadku stwierdzenia uszkodzeń na roślinach spowodowanych żerowaniem rolnic należy zastosować opryskiwanie interwencyjne (wieczorem lub w nocy) środkiem ochrony roślin zarejestrowanym do tego celu.