Wczesne kapusty i kalafior do tuneli z hodowli Rijk Zwaan
Jeszcze przed majówką, a dokładniej 27 kwietnia Rijk Zwaan wraz z firmami Yara, Koppert oraz Rovensa Next zorganizował spotkanie polowe dla producentów warzyw w Górce Jaklińskiej (gmina Koniusza, okolice Krakowa) w gospodarstwie rodziny Kupiec. Podczas wydarzenia Tomasz Nożykowski z firmy Rijk Zwaan przybliżył charakterystykę czterech odmian kapusty głowiastej białej i nowego kalafiora, rekomendowanych do wczesnej uprawy w do tunelach foliowych.

Sezon uprawy „inny niż wszystkie”
Jak przekazał Tomasz Nożykowski sezon rozpoczął się korzystnie dla polskich ogrodników. Było to spowodowane m.in. zmniejszonym importem z krajów bałkańskich (głównie Macedonii Północnej i Albanii), w których długo utrzymywały się niekorzystne warunki w okresie produkcji wczesnej kapusty. Oprócz chłodów w krajach południowych odnotowano również zwiększoną presję ze strony mączniaka rzekomego, co wpłynęło istotnie na jakość uzyskiwanego plonu. Ponadto jako trzeci czynnik determinujący obiecujące ceny dla polskich producentów specjalista wymienił duże zapotrzebowanie na kapustę w Ukrainie, ponieważ nie ma tam wystarczających zasobów tego surowca ze zbiorów jesiennych. Po majówce, ceny były już niestety dużo niższe.


Wczesne kapusty – coraz szersze portfolio
W ofercie firmy Rijk Zwaan najwcześniejszą odmianą kapusty głowiastej białej w segmencie upraw tunelowych nadal pozostaje Jetma RZ F1. Wiąże ona handlowe główki osiągające od 0,8 kg masy już po 50 dniach od posadzenia. Są one kompaktowe, wyokrąglające się w trakcie dopełniania struktury wewnętrznej. Jest to odmiana tolerancyjna na chłody i nie ulega jarowizacji.
Lucyma RZ F1 to z kolei kapusta, która wywodzi się od Zarissimy RZ F1, jednak nieco szybciej się wypełnia wewnątrz. Wyróżnia się mocnym wigorem i ciemnozielonymi, dużymi, liśćmi, co wpływa na docelową masę produktu. Główki odmiany Lucyma RZ F1 są też osadzone na wysokim głąbie, co ogranicza problemy z gniciem ich spodu. Ma umiarkowaną odporność na mączniaka rzekomego. Jest to typowa wczesna odmiana kapusty polecana do sprzedaży po 8 sztuk w skrzynkach (tzw. łuszczkach).
Kolejną, nową odmianą wczesną, wprowadzoną w ubiegłym roku, jest Felissima RZ F1. Ma ona również kuliste główki (od początku ich zawiązywania), lecz o wyraźnie większych rozmiarach. To typowa kapusta do pakowania w „szóstki”, główki pierwszych zbiorów po usunięciu liści okrywających ważą co najmniej kilogram. Nie mają tendencji do pękania, odmiana nadaje się także do nasadzeń pod bezpośrednimi osłonami płaskimi – w takich warunkach górny pułap wagowy znajduje się w okolicach 2 – 2,2 kg.







Uniwersalną odmianą kapusty wczesnej nadającą się do uprawy w tunelach i pod włókniną oraz do sprzedaży w „szóstkach” i „ósemkach” jest Zarissima RZ F1. Jest to możliwe, dzięki brakowi tendencji do pękania oraz tolerancji na przetrzymanie główek w polu. Główki tej odmiany dobrze się wypełniają, pod tym względem wykazuje ona cechy pośrednie między odmianami Lucyma RZ F1 i Fellisima RZ F1.
Nowy kalafior do tuneli
Cassard RZ F1 to nowa odmiana kalafiora wczesnego przeznaczonego do wiosennej, przyspieszonej uprawy tunelowej. Gotowość zbiorczą osiąga już po blisko 55-60 dniach po posadzenia rozsady, jest więc o kilka dni późniejszy w porównaniu do standardu (odmiany Opaal RZ). Specjalista zwrócił uwagę, że jest on łatwiejszy w uprawie, ponieważ rośliny tego kalafiora mają silniejszy wigor i okazałe rośliny o dużej powierzchni asymilacyjnej.
– Producenci uprawiający tę odmianę w próbach w poprzednich sezonach cenili odmianę Cassard RZ F1 za dobre okrycie róż, łatwość wiązania elastycznych liści okrywających i brak skorkowaceń na spodniej ich części – dodał Tomasz Nożykowski.



